تحول,نوآوری و شکوفایی در آموزش و پرورش

مقاله هاي پژوهشي با موضوعات تحول,نوآوری و شکوفایی در آموزش و پرورش

-->

سامسونگ؛ شگفتی در بلوری

چهارشنبه 1389/10/15

سامسونگ؛ شگفتی در بلوری

شرکت سامسونگ الکترونیک یکی از مطرح‌ترین شرکت‌ها در فناوری بلوری به حساب می‌آید. این شرکت در تازه‌ترین اخبار خود از پخش‌کننده بلوری سه بعدی جدیدش رونمایی کرده است.

این بخش‌کننده که در نوع خود منحصر به فرد است تنها 23 میلیمتر ضخامت دارد و از نظر طراحی بسیار چشم‌گیر است.

 اگر اخبار سازندگان تلویزیون را دنبال کرده ‌باشید، می‌دانید که قرار است به ‌زودی تلویزیون‌های سه‌بعدی به ‌وفور در بازار یافت شوند. اگر شما جزو آن دسته از مشتریان هستید که همواره روی موج فناوری حرکت می‌کنید و می‌خواهید به‌‌سراغ تلویزیون‌های سه‌بعدی بروید، بهتر است به‌دنبال پخش‌کننده بلوری باشید که از دیسک‌های سه‌بعدی بلوری نیز پشتیبانی می‌کند.

سامسونگ؛ شگفتی در بلوری

بخش‌کننده سه‌بعدی بلوری سامسونگ قادر است دیتاهای دو بعدی قابل تبدیل را به سه‌بعدی تبدیل کند. همچنین مانند دیگر پلیر‌ها از تمام دیسک‌ها استاندارد پشتیبانی می‌کند.

این بخش‌کننده مانند مدل‌ها قبلی خود به اینترنت وصل می‌شود. میتوانید ویدیوهای یوتیوب را آنلاین ببینید و یا روی صفحه فیس‌بوک یا توییتر فعالیت کنید.

 

سامسونگ از ارائه دیگر ویژگی‌های پخش‌کننده خود خودداری کرده و تنها ادعا کرده این پخش‌کننده باریک‌ترین محصول از نوع خود در جهان است.

شیوه ضبط و بخش این دستگاه از استانداردهای سال 2010 پشتیبانی می‌کند و با تمام فرمت‌های بازار سازگار است.

قیمت نهایی و زمان عرضه هنوز معلوم نیست.

جالب است بدانید در ماه‌های آخر سال 2010 فروش پخش‌کننده‌های سه‌بعدی بلوری به طور چشمگیری افزایش داشته و کاربران به سمت استفاده از این تکنولوژی پیش می‌روند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:13 توسط مریم نظری

سه شنبه خورشید می گیرد

چهارشنبه 1389/10/15

سه شنبه خورشید می گیرد

 روز 14 دی ماه اولین خورشید گرفتگی جزیی سال 2011  از ساعت 11 به وقت ایران آغاز می شود و در سراسر کشور نیز قابل رویت است.

خورشید گرفتگی

زمانی که قرص کامل ماه از مقابل خورشید عبور می کند، سایه ماه بر روی زمین ایجاد خورشیدگرفتگی می کند اما زمانی که ماه به طور کامل نتواند قرص خورشید را پوشش دهد خورشیدگرفتگی برای ناظرین زمین به صورت جزیی دیده خواهد شد. به عبارت دیگر تمام قرص خورشید توسط ماه پوشانده نمی شود.

در بیشترین مقدار گرفت جزئی این خورشید گرفتگی، حدود 85 درصد سطح خورشید پوشانده خواهد شد. این پدیده در شهر تهران از ساعت 11 و 22 دقیقه آغاز می شود و در ساعت 12 و 51 دقیقه به بیشترین مقدار خودش خواهد رسید. مقدار گرفت در تهران حدود 39 درصد قرص خورشید است و برای شمالی ترین بخشهای کشور به بیش از 60 درصد و جنوبی ترین مناطق کشور کمتر از 20 درصد خواهد بود.

گرفتگی خورشید را باید یكی از منظره‌های زیبای طبیعت دانست. تنها موقعی می‌توان این پدیده را دید كه عوامل زیادی با هم انطباق پیدا كنند. خورشید كره فروزان بسیار بزرگی است با قطری در حدود 109 برابر قطر زمین كه در فاصله 150 میلیون كیلومتری زمین واقع شده است. ماه فقط یك چهارم اندازه زمین را دارد ولی 400 بار نزدیكتر از خورشید به زمین است. اختلاف فاصله‌های ماه و خورشید نسبت به زمین سبب می‌شود تا اندازه‌هایشان از دید ما با هم برابری كنند. از این رو ، آن دو در آسمان تقریبا به یك اندازه دیده می‌شوند.

از آنجایی که این گرفت جزئی است و تمام قرص خورشید حتی در بیشینه آن به طور کامل پوشیده نمی شود بنابراین نگاه مستقیم و بدون استفاده از فیلترهای مناسب، بسیار خطرناک است و ممکن است حتی باعث نابینایی شود.

یکی از راه های رصد خورشید و پدیده های آن تشکیل تصویری از آن روی پرده است. ممکن است این تصویر در یک اتاق تاریک به وجود آمده باشد و یا تصویری باشد که با یک دوربین یا تلسکوپ بر پرده تشکیل شده است. در این روش کافی است همانند عکاسی از منظره ای معمولی، با تنظیم دوربین بر تصویری که روی پرده تشکیل شده است، خورشید را تماشا کنید.

گروه دانش و زندگی تبیان در روز آینده به بررسی کامل این پدیده خواهد پرداخت.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:13 توسط مریم نظری

تولید بنزین از علف های هرز

چهارشنبه 1389/10/15

تولید بنزین از علف های هرز

یک قارچ مخمر جدید باقیمانده گیاهان را به اتانول تبدیل می‌کند و بدین ترتیب روند جستجوی سوخت‌های زیستی نسل دوم را پیش می‌برد.

بشر دلایل خوبی برای درک دقیق عملکرد این مخمر دارد. این به اصطلاح مخمر نان که نام علمی آنها ساکارومایسس سرویسیا است، هنگام پخت نان خدمات ارزشمندی انجام می‌دهد. علاوه بر غذا، این قارچ منحصر به فرد در آینده نزدیک جهت برآورده ساختن یک نیاز اساسی سوم و مدرن مورد استفاده قرار خواهد گرفت: «راندن خودرو». الکل اتانول که توسط این قارچ تولید می‌شود، یک جایگزین دوستدار محیط زیست برای بنزین است. گروهی از محققان آمریکایی این تک سلولی را به میکروارگانیسمی مجهز کرده‌اند که به طور بسیار کارایی این سوخت را از کاه و دیگر بازمانده های گیاهی تولید می‌کند.

بنزین

بدین ترتیب گام بزرگی در جهت پیشرفت روند جستجوی سوخت‌های زیستی نسل دوم برداشته می‌شود. این امر می‌تواند منتقدانی را که در حال حاضر با سوخت زیستی موجود کنونی مخالف هستند، آرام کند. زیرا سوخت کنونی که اغلب از ذرت، گندم یا دیگر غلات خوراکی تولید می‌شود، باعث افزایش قیمت مواد غذایی می‌شود. به علاوه انرژی حاصل از گیاهان به هیچ وجه بی تأثیر بر آب و هوا نیست. از اول ژانویه سال 2011 قانونی که طبق آن باید سوخت زیستی در مقایسه با سوخت معمولی محیط زیست، حداقل 35 درصد تولید گاز گلخانه ای را کاهش دهد، اعتبار می یابد. برای این کار بایستی کل زنجیره از زمین قابل کشت گرفته تا لوله اگزوز خودروها ارزیابی شود. روی آوردن به بازمانده‌های گیاهی یا سبزیجات خالص که روی زمین های با وسعت کم رشد می‌کنند، می تواند هم مسئله انتخاب دشوار بین سوخت حاصل از مواد خام یا مواد غذایی را حل کند و هم دوستدار محیط زیست باشد. اما برای تحقق این امر، میکروبیولوژیست ها باید مجموعه ای از مشکلات بغرنج را حل کنند.

اتانول بایستی از دو نوع قند تولید شود که برای انسان غیرقابل هضم هستند. یکی از آنها سلولز است که به گیاهان استحکام می بخشد. سلولز یک مولکول زنجیره ای است که از صد ها ترکیب قندی ساده تشکیل شده است. وقتی با افزودن آنزیم ها به اجزاء تشکیل دهنده خود یعنی گلوکز تجزیه می شود، مخمر ها قادرند آن را به خوبی هضم کنند. اما بعد حدود یک سوم کل قند ماده گیاهی بدون استفاده باقی می ماند. اما مخمر ها قادر نیستند این کار را انجام دهند، زیرا مولکول های غیر قابل هضم به جای شش مولکول کربن موجود در گلوکز دارای 5 مولکول کربن هستند. اولین کارخانه در سرتاسر جهان در کالوندبورگ دانمارک که اتانول را از کاه تولید می کند، روی این بخش از فناوری کار می کند؛ در آنجا قند 5 کربنه بلا استفاده به غذای دامی تبدیل می‌شود.

زیست شناسان و مدیران کارخانجات این را یک اسراف می دانند. به گفته آندره کولترمان از شرکت چند ملیتی شیمی جنوب:«اگر قند 5 کربنه را تجزیه کنیم، حدود نیم برابر اتانول بیشتری به دست می آوریم.» شرکت وی در حال حاضر یک تأسیسات نمایشی را در اشتراوبینگ بازسازی می کند، میکروارگانیسم های اصلاح یافته در آنجا بایستی هر دو نوع قند را هضم کنند. استاندارد تحقیقات تجهیز ژن های قارچ مخمر به دیگر میکروارگانیسم ها است که قادرند قند 5 کربنه گزیلوز را تجزیه کنند. اما اغلب برای تحقق این امر یک مشکل وجود دارد: مخمر ها ابتدا گلوکز و سپس گزیلوز را تجزیه می کنند و به همین دلیل روند کارشان بسیار کند است.

برای دور زدن این مشکل، محققان مطالعه جدید دوباره به گلوکز روی آوردند:

این گروه به سرپرستی سوک جین ها از دانشگاه ایلی نویز در اوربانا یک پروتئین انتقالی بیگانه را در قارچ مخمر جای داد. این پروتئین نوعی گلوکز دوگانه را که هنگام تجزیه زنجیره های سلولزی در مرحله ماقبل آخر تولید می شود، از غشای سلولی عبور می دهد. تازه آن وقت، آنزیمی نیز که بعداً افزوده شده است، گلوگز مورد نیاز را تولید می کند. این ظاهراً عبور از میان یک گره پیچ خورده بود. قارچ تغییر یافته حالا دارای دو شاخه جدا برای برداشت و تجزیه هر دو نوع قند به طور همزمان است؛ بدین ترتیب این قارچ تا حدود 25 درصد اتانول بیشتری تولید می کند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:12 توسط مریم نظری

رده بندی دانشگاه های جهان، کدام ها معتبر هستند؟

چهارشنبه 1389/10/15

رده بندی دانشگاه های جهان، کدام ها معتبر هستند؟

دانشگاه های ایران در سال های اخیر در رده بندی جهانی پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده اند و از این روست که باید به همت بلند پژوهشگران ایرانی با توجه به ضیغ امکانات و بسیاری از دسترسی ها درود فرستاد.

 به بهانه بررسی رده بندی دانشگاه های کشور در لیست های جهانی که برای سال 2010 میلادی این روزها منتشر می شود، بر آن شدیم تا بررسی اجمالی ای پیرامون یکی از این رده بندی ها و میزان اعتبار آن داشته باشیم تا در مقالات آتی به وضعیت دانشگاه های کشور در رده بندی جهانی بپردازیم.

دانشگاه

آیا این رده بندی های دانشگاهی معتبر است؟

پاسخ این سوال کمی مشکل است و بستگی به مرکز تهیه کننده آمار و مبنای مطالعاتی و شاخص ها و ملاک ها برای تهیه این رده بندی ها دارد.

مثلا بعضی از این رده بندی ها به وسعت مکانی محل دانشگاه یا تعداد دانشجو یا تعداد رشته های آموزشی یک مرکز تحقیقاتی یا آموزش عالی به عنوان ملاک نگاه می کنند. به سادگی می توان فهمید که این رده بندی ها چندان علمی نیست.

بعضی دیگر از سایت ها و مراکز مختلف Ranking وبسایت دانشگاه ها را با یکدیگر مقایسه می کنند و نتایج را بر مبنای اینکه کدام دانشگاه وبسایت قویتر و پربارتری دارد ارائه می کنند. اینگونه رده بندی ها که به webometric معروف هستند نیز از اعتبار چندانی برخوردار نیستند.

اما در سال های اخیر موسساتی وابسته به مراکز اسناد و مدارک علمی معتبر پدید آمده اند که دانشگاه ها را بر مبنای خروجی های علمی اعم از مقالات منتشر شده در ژورنال های معتبر یا کنفرانس های پرامتیاز بین المللی رده بندی می کنند. طبعا چنین دسته بندی ای معقول و پذیرفتنی است و اینگونه آمارها نسبت به روش های دیگر که بیشتر به سود تجاری از قِبَل انتشار این رده بندی ها متمایل است، از اعتبار بالاتری برخوردار است.

scopus

یکی از این رده بندی های معتبر مربوط به نظام SIR  - از موسسه رده بندی سایماگو است که پروژه رده بندی دانشگاه های جهان را برای مرکز اسناد علمی Elsevier انجام می دهد و گزارش این رده بندی بصورت سالانه منتشر می شود. رده بندی ای که سایماگو ارائه می کند بر مبنای پژوهش های منتشر شده دانشگاه ها و  موسسات آموزش عالی و تاثیر آنها در توسعه دانش در جهان است.به صورت مشخص پارامترهای موثر در رده بندی دانشگاه ها در این موسسه عبارتند از:

1- تعداد مقالات و پرونده های علمی منتشر شده بر مبنای بانک داده اسکوپوس (Scopus)

2- همکاری های بین المللی در پروژه های تحقیقاتی بر مبنای مقالات مشترک با موسسات وابسته از دو یا چند کشور

3- نسبت تاثیر علمی بر مبنای Impact factor مقالات منتشر شده یک دانشگاه نسبت به تاثیر متوسطی که دانشگاه های دیگر در همان زمینه تحقیقاتی در دنیا داشتند (پارامتری به نام اثر نرمال شده یا NI)

4- مقالات بسیار با کیفیت منتشر شده بر مبنای انتشار مقاله هایی با ارجاع (citation) بسیار بالا در ژورنال های برتر (در 25% بالای جدول) در هر زمینه تحقیقاتی

sir

سایماگو بررسی اطلاعات مربوط به مقالات و پژوهش های منتشر شده در ژورنال ها و کنفرانس های معتبر را از طریق بانک اطلاعاتی عظیم Scopus که جامعترین (یا دست کم یکی از جامع ترین) بانک های دستاوردهای مکتوب علمی در جهان است، انجام می دهد.

در رده بندی امسال سایماگو نام 38 مرکز دانشگاهی و پژوهشی از کشور عزیزمان دیده می شود که نسبت به سال های گذشته از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار است. رده بندی این دانشگاه ها در لیست جهانی در گزارشی جداگانه ارائه می شود.

 

 

مطالعه بیشتر: وبگاه سایماگو

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:11 توسط مریم نظری

رده بندی دانشگاه های ایران در جهان در سال 2010

چهارشنبه 1389/10/15

رده بندی دانشگاه های ایران در جهان در سال 2010

کوچکترین قدم در ارج نهادن به زحمات بی حد جامعه دانشگاهی کشور و همت بلند پژوهشگران و دانشمندان ایرانی، پوشش خبری- تحلیلی و پرداختن به دستاوردها و موفقیت هایی است که این قشر شریف برای اعتلای نام ایران در مقاطع زمانی مشخص کسب کرده اند.

رده بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهان که سالانه از طریق برخی مراکز معتبر مانند موسسه رده بندی سایماگو SRI وابسته به مرکز اسناد علمی Elsevier (که در این مقاله به معرفی این موسسه و متدلوژی رده بندی دانشگاه های دنیا توسط آن پرداختیم) شاخص مناسبی است تا وضعیت دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور را بررسی نموده و از پیشرفت های جوانان این مرز و بوم در عالم دانش و فناوری مغرور شویم.

در آمار رتبه بندی مربوط به سال 2010 میلادی که در واپسین روزهای آن هستیم، 36 مرکز دانشگاهی و پژوهشی در میان 2800 دانشگاه برتر جهان وجود دارند که اگر چه تا جایگاه کشورهای بالای جدول مانند چین، آمریکا، آلمان، انگلستان و ژاپن راه بسیاری مانده است اما نویدبخش روزهای بهتر در عرصه های علمی برای دانشگاه های کشور در سال های آتی خواهد بود.

sir

در رده بندی امسال مانند سال های گذشته دانشگاه تهران، نماد آموزش عالی و دانشگاه مادر، رتبه اول کشوری را کسب کرده است

 دانشگاه تهران در رتبه بندی جهانی امسال به رتبه 474 صعود کرده که در مقایسه با رتبه حدود 1000 در سالیان اخیر جهشی قابل توجه دارد.

 بیشترین تعداد مقالات منتشر شده توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران مربوط به پردیس دانشکده های فنی و در حوزه علوم مهندسی است که در دسته بندی سایماگو غالبا در  Physical Sciencesجای گرفته اند.

دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور در رتبه 546 جهانی قرار گرفته و در مکان دوم در ایران، در تعقیب دانشگاه تهران است. البته نباید دور از نظر داشت که دانشگاه تهران یک دانشگاه جامع است که رشته های هنر، ادبیات و علوم انسانی هم علاوه بر علوم پایه و مهندسی دارد. اگر چه این رشته ها تولید مقالات بین المللی چندان بالایی ندارند، اما به هر حال دانشگاه صنعتی شریف یک دانشگاه صنعتی است که تنها علوم پایه و مهندسی را پوشش می دهد و کسب عنوان دوم در کشور نیز برای این دانشگاه ِ معتبر حائز اهمیت خواهد بود.

دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 691 در سال 2010 بین دانشگاه های جهان در رتبه سوم کشوری قرار دارد.  رتبه چهارم و پنجم و ششم کشوری در این لیست به ترتیب از آن دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) است که آخرین نماینده ایران با رتبه سه رقمی در این جدول می باشد.

رتبه جهانی دانشگاه شیراز به عنوان هفتمین دانشگاه برتر کشور، 1065 است و پس از آن دانشگاه صنعتی اصفهان، شهید بهشتی و فردوسی مشهد قرار گرفته اند. جدول کامل مربوط به رده بندی دانشگاه های ایران در جهان در سال 2010 به این شرح است:

نام دانشگاه یا مرکز پژوهشی رتبه در ایران رتبه در جهان
دانشگاه تهران 1 474
دانشگاه صنعتی شریف 2 546
دانشگاه علوم پزشکی تهران 3 691
دانشگاه تربیت مدرس 4 855
دانشگاه علم و صنعت ایران 5 923
دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) 6 932
دانشگاه شیراز 7 1062
دانشگاه صنعتی اصفهان 8 1252
دانشگاه شهید بهشتی 9 1367
دانشگاه فردوسی مشهد 10 1398
دانشگاه علوم پزشکی شیراز 11 1450
دانشگاه صنعتی خواجه نصیر 12 1478
دانشگاه تبریز 13 1496
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 14 1595
پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM) 15 1635
دانشگاه اصفهان 16 1757
دانشگاه مازندران 17 1930
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 18 2000
دانشگاه علوم پزشکی تبریز 19 2003
دانشگاه بوعلی سینا (همدان) 20 2072
دانشگاه گیلان 21 2091
دانشگاه علوم پزشکی ایران (منحل شده) 22 2119
دانشگاه رازی (کرمانشاه) 23 2127
دانشگاه شهید باهنر کرمان 24 2345
دانشگاه ارومیه 25 2390
دانشگاه علوم پزشکی مشهد 26 2406
دانشگاه تربیت معلم تهران 27 2435
دانشگاه الزهرا (س) 28 2485
دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم تحقیقات) 29 2531
انستیتو پاستور ایران 30 2547
دانشگاه یزد 31 2667
دانشگاه شهید چمران (اهواز) 32 2643
دانشگاه زنجان 33 2691
دانشگاه پیام نور 34 2746
دانشگاه سیستان و بلوچستان 35 2778
دانشگاه شاهد 36 2793
پژوهشگاه مواد و انرژی 37 2818
دانشگاه صنعتی شاهرود 38 2822

در این لیست تنها سه پژوهشگاه دولتی وجود دارند و مابقی 36 مورد دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم محسوب می شوند. این سه موسسه عبارتند از:

• پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM سابق( با رتبه کشوری 15 و رتبه جهانی 1635،

• انستیتو پاستور ایران با رتبه کشوری 30 و رتبه جهانی 2547 و

• پژوهشگاه مواد و انرژی با رتبه کشوری 37 و رتبه جهانی 2818.

دانشگاه تهران

دریافت فایل تحلیلی رتبه بندی دانشگاه های ایران در جهان در سال 2010

در مقاله قبلی اشاره کردیم که پارامترهای موثر در رده بندی دانشگاه ها در سایماگو عبارتند از:

1- تعداد مقالات و پرونده های علمی منتشر شده بر مبنای بانک داده اسکوپوس (Scopus)

2- همکاری های بین المللی در پروژه های تحقیقاتی بر مبنای مقالات مشترک با موسسات وابسته از دو یا چند کشور

3- نبست تاثیر علمی بر مبنای Impact factor مقالات منتشر شده یک دانشگاه نسبت به تاثیر متوسطی که دانشگاه های دیگر در همان زمینه تحقیقاتی در دنیا داشتند (پارامتری به نام اثر نرمال شده یا NI)

4- مقالات بسیار با کیفیت منتشر شده بر مبنای انتشار مقاله هایی با ارجاع (citation) بسیار بالا در ژورنال های برتر (در 25% بالای جدول) در هر زمینه تحقیقاتی

با تحلیل داده های آماری مربوط به عملکرد دانشگاه های کشور اعم از تعداد مقالات، درصد همکاری های بین المللی و انتشار مقالات در ژورنال های بسیار معتبر به نتایج جالبی دست پیدا کردیم که در مقالات آینده موشکافی خواهد شد. یکی از نتایج بدست آمده از تحلیل ها اینست که دانشگاه هایی مانند دانشگاه تبریز، زنجان و دانشگاه صنعتی اصفهان که همکاری های بین المللی بیشتری داشته اند، موفق شده اند مقاله های بیشتری در با کیفیت ترین ژورنال های پژوهشی دنیا به چاپ برسانند که موید ضرورت ارتباط های وسیع برای بهره وری بیشتر جامعه دانشگاهی است. در مقاله های بعدی به تفصیل به تحلیل داده های آماری این گزارش خواهیم پرداخت.

از نکات خوشحال کننده در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2010 قرار گرفتن دانشگاه سیستان و بلوچستان برای اولین بار در این فهرست معتبر جهانی است. بخش دانش و زندگی تبیان این موفقیت را به اساتید و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان که با همه مرارت ها و کمبودها این مرکز دانشگاهی در جنوب شرق کشور را به چنین موقعیت ممتازی رساندند تبریک می گوید.

به هر تقدیر امسال ایران 38 مرکز دانشگاهی و پژوهشی در لیست برترین های دنیا داشت. به امید آنکه در رتبه بندی جهانی سال 2011، با صعودی دوباره، نمایندگان بیشتری در فهرست برترین دانشگاه های جهان داشته باشیم.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:11 توسط مریم نظری

ده شخصیت‌ برتر فناوری نانو (1)

چهارشنبه 1389/10/15

ده شخصیت‌ برتر فناوری نانو (1)

1. ریچارد فاینمن؛ پدر علم فناوری نانو

آن پایین فضای بسیار هست!

فکر می‌کنم کمتر کسی است که آشنایی حتا اندک با فناوری نانو داشته باشد و نام ریچارد فاینمن ، پدر علم فناوری نانو، را نشنیده باشد.

ریچارد فاینمن، فیزیک‌دان آمریکایی، در 11 می 1918 (21 اردیبهشت 1297) در شهر نیویورک متولد شد. ریچارد، مدرک کارشناسی خود را در سال 1939 از دانشکده تکنولوژی دانشگاه ماساچوست گرفت و در سال 1942، موفق به دریافت درجه دکتری خود از دانشگاه پرینستون گردید. او ابتدا به عنوان دست‌یار تحقیقاتی در دانشگاه پرینستون، سپس، استاد فیزیک نظری در دانشگاه کرنل، و پس از آن به عنوان استاد فیزیک نظری در انجمن فناوری کالیفرنیا فعالیت نمود. فاینمن در طول عمرش، شناخته‌شده‌ترین دانشمند جهان بود.

فاینمن

فاینمن در علم فیزیک از طریق کتاب‌ها و مقالات‌اش بسیار مشهور شد؛ وی به ویژه، با سخنرانی تاریخی خود در سال 1959 که در رابطه با فناوری نانو و رویکرد پایین به بالا برای ساخت مواد بود، شهرت بیش‌تری یافت. او در این سخنرانی عنوان کرد که «آن پایین فضای بسیار هست» و توجه همه را به ساخت، دست‌کاری و بهره‌برداری از سطوح اتمی و مولکولی معطوف ساخت. فاینمن اظهار داشت که وقتی دانشمندان توانسته‌اند چگونه ترانزیستورها و دیگر سازه‌ها را با مقیاس‌های کوچک بسازند، ما نیز خواهیم توانست که آن‌ها را کوچک و کوچک‌تر کنیم. وی در واقع اتم‌های طبیعت را هم‌چون لگوهای اسباب‌بازی‌ای فرض کرد که می‌توان آن‌ها را با دست‌کاری، به شیوه‌ی دل‌خواه کنار هم قرار داد و ساختارهای کوچکی با خواص موردنظر تولید نمود. اگرچه در آن زمان این پیش‌بینی‌های فاینمن به نظر تخیلی و غیرعملی می‌نمود، اما امروزه این پیش‌بینی‌ها به حقیقت پیوسته است.

فاینمن هم‌چین از طریق کتاب‌هایی که درباره‌ی خودش نوشت مشهور شد، مانند: «حتما شوخی می‌کنید آقای فاینمن؟» و «چه اهمیتی می‌دهید که مردم چه فکر می‌کنند؟».

وی به دلیل پژوهش‌های‌اش در زمینه‌ی الکترودینامیک مولکولی جایزه نوبل فیزیک را در سال 1965 دریافت کرد.

2. ریچارد اسمالی؛ کاشف فولرن C60

دانشمند شو تا دنیا را نجات دهی!

ریچارد اسمالی  که در 6 ژوئن 1943 در اهایو متولد شد، استاد شیمی، فیزیک و نجوم دانشگاه رایس در ایالت تگزاس بود. وی در سال 1996، به سبب کشف شکل جدیدی از کربن، که فولرن نام گرفت، به همراه رابرت کرل  و هارولد کروتو ، جایزه نوبل شیمی را دریافت نمود.

اسمالی

 اسمالی بر روی تشکیل کلاسترهای معدنی و نیمه‌هادی به وسیله تابش اشعه لیزر تحقیق می‌کرد، که رابرت کرل، هارولد کروتو را که به دنبال بررسی اجزای سازنده غبار ستارگان بود، به او معرفی کرد. نتیجه این همکاری، کشف شکل جدیدی از کربن، به نام فولرن بود: توپی توخالی با خواصی بی‌نظیر که متقارن‌ترین مولکول ممکن است.

پس از گذشت نزدیک به یک دهه از این کشف، ساختارهای متنوع فولرن، از جمله متالوفولرن‌ها (فولرن‌هایی که به یک فلز متصل هستند)، ساخته شد. اسمالی هم‌چنین ساختار نانولوله‌های کربنی را شناسایی کرد، و از آن پس، تحقیق بر روی ساخت نانولوله‌های کربنی در حضور کاتالیزور آهن، آغاز گردید. با توجه به این تحقیقات، اسمالی توانست ریاست دانشگاه رایس را برای ایجاد مرکز «علوم و فناوری نانو»، متقاعد سازد. این مرکز، که هم‌اکنون نیز فعال است را می‌توانید در لینک مقابل ببینید: http://smalley.rice.edu

آخرین تحقیقات اسمالی بیش‌تر بر روی نانولوله‌های کربنی، به ویژه ساخت شیمیایی نانولوله‌ها انجام شد. او و گروه‌اش به سبب ابداع روش سایش لیزری، برای تهیه نانولوله‌های کربنی با کیفیت بالا، مشهور شدند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:10 توسط مریم نظری

معنی شماره‌های بازیافت چیست؟

چهارشنبه 1389/10/15

معنی شماره‌های بازیافت چیست؟

معنی شماره‏های بازیافت چیست؟

 

 

احتمالاً شما با پیکان‌های دنبال همی که نماد بازیافت هستند، آشنا هستید. در واقع، ممکن است فکر کرده باشید که آنها در حال تعقیب شما هستند! شاید قرار است آنها ناگهان ظاهر شوند تا به شما یادآوری کنند که زباله‌هایتان را تفکیک نکرده‌اید. 

 

 

آغاز داستان

نشانه‏هایی که ما با آن آشنا هستیم در سال 1988، توسط انجمن صنعت پلاستیک(SPI) آمریکا طراحی شد تا به بازیافت‌کننده‏ها اجازه دهد که بین انواع مختلف پلاستیک‏ها تمایز قائل شوند، و قرارداد واحدی را فراهم کند که تولیدکننده‏ها در سراسر کشور بتوانند مطابق آن عمل کنند. از آنجایی که بازیافت کننده‏ها عموماً پلاستیک‏های مورد استفاده‏ی مشتریان خُرد را هدف قرار می‏دهند، نشانه‏های SPI، بیشتر بر روی مواد بسته بندی خانگی دیده می‏شود.

 

قوانین استفاده

SPI و کمیسیون تجارت فدرال (FTC) راهنمایی برای استفاده از این نشانه‏ها تدوین کرده‏اند:

بر روی بطری‌ها و ظروف سخت، در 39 ایالت و برطبق قانون استفاده می‌گردد.

فقط رزین (نوع پلاستیک) را مشخص می‌کند.

باید تا حد امکان غیرمشخص باشد تا بر تصمیم‌گیری خرید مشتری اثر نگذارد.

نباید به هیچ وجه تغییر داده شود.

هیچ گونه ادعای قابل بازیافت بودن، یا واژه‌ی «قابل بازیافت» نباید نزدیک نشانه‌ها باشد.

روی تمام ظروف 8 اونسی تا 5 گالنی که جا برای نشانه‌ای با  حداقل اندازه ½" دارند، قالبگیری یا چاپ شود.

علامت باید در پایین ظرف و حتی الامکان نزدیک به مرکز آن باشد.

 

چه چیز نشانه‌ی چه چیز است؟

شما به خاطر این قسمت به این صفحه آمده‏اید! در زیر نشانه‏های SPI و پلیمرهای مربوط به آنها را، همراه با توضیحی مختصر از مصارف آن پلیمر خواهید دید.

 

 

پلی(اتیلن ترفتالات): بطری‌های نوشابه‌های گازدار، بطری‌های آب، بطری‌های سرکه، ظروف دارو، محافظ فیلم عکاسی.

چرا در زیر شکل نوشته شده PETE، و نه PET؟

 

 

 پلی اتیلن با دانسیته بالا: ظروفی برای شوینده‏های ظرف یا لباس، نرم کننده‏های پارچه، سفیدکننده، شیر، شامپو، حالت دهنده، روغن موتور. جلیقه‏های ضدگلوله ی جدیدتر، انواع اسباب بازی.

 

 

 

 

پلی(وینیل کلراید): لوله‌ها، پرده های حمام، بسته بندی های مواد، بطری های روغن آشپزی، پستانک شیشه ی بچه، پلاستیک بسته بندی انقباضی، لوله پزشکی شفاف، داشبوردهای وینیلی، و روکش های صندلی، ظروف قهوه.

 

 

 

پلی اتیلن با چگالی پایین: فیلم‏های بسته بندی، کیسه‏های خرید، پاکت‏های ساندویچ.

 

 

 

 

پلی پروپیلن: ظروف نگهداری مواد غذایی خانگی (تاپرور Tupperware®)، بطری‏های شربت، ظروف ماست، پوشک‏های بچه، فرش بیرون از منزل.

 

 

 

پلی استایرن: فنجان‏های قهوه، کارد و چنگال و فنجان‏های یکبار مصرف (شفاف یا رنگی)، پوشش‏های شیرینی پزی، سینی گوشت، بسته‏بندی بادام زمینی، عایق کاری با استایروفوم.

 

 

 محصولاتی که برچسب" other" خورده‏اند، از هر ترکیبی از پلیمرهای 6-1، یا پلیمرهای دیگری ساخته شده‏اند که کمتر متداول هستند.

 

 

 

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:10 توسط مریم نظری

بازیافت در ایران

چهارشنبه 1389/10/15

 بازیافت در ایران

بازیافت به آماده‌سازی مواد برای استفاده مجدد گفته می‌شود.موادی که معمولا قابل بازیافت می باشند عبارتند از آهن آلات، قراضه آهن، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا و برخی مواد شیمیایی زباله که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

بازیافت از به‌هدررفتن منابع سودمند و سرمایه های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم در مدیریت پسماند است.

تاریخچه بازیافت در ایران

در تعریفی دیگر می‏توان گفت بازیافت عبارت است از فرآیند پردازش مواد مصرف شده به محصولات و مواد تازه به منظوره جلوگیری از به هدر رفتن مواد سودمند بالقوه (ذخیره‏ای) ٬ کاهش مصرف مواد خام ٬کاهش مصرف انرژی ٬ کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‏ها حاصل از تدفین زباله‏ها در خاک به وسیله‏ی کاهش مقدار معمول زباله‏ها و کم کردن نشر گازهای گل‏خانه‏ای در مقایسه با تولید خالص.

 

در ایران بازیافت مواد، قدمتی طولانی  داشته و  به بخشی از  فرهنگ جامعه ما  تبدیل شده است  از طرف  دیگر با  توجه به معضلات و مشكلات زیست محیطی تولید زباله سازمان ها  و مراكز مختلف تلاش كرده اند  این  بخش از فرهنگ جامعه  را گسترده تر و عمیق تر نمایند به نحوی كه به سایر مواد نیز تعمیم داده شود  . از طرف دیگر مشكلات اقتصادی، كمبود  منابع طبیعی و افزایش جمعیت نیز باعث شده روند توجه به مسائل بازیافت در تمامی كشور ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

در ایران برای بازیافت كاغذ، اولین كارخانه در سال ۱۳۱۳ در كرج و دومین آن در سال ۱۳۳۵ تحت عنوان مقوا سازی شرق در تهران و سومین آن در كهریزك در سال ۱۳۳۶ تاسیس شد.

استفاده از مواد زائد گیاهی و انسانی از روزگاران گذشته برای كشاورزان و روستا ها بسیار معمول بوده است .  از این میان كشاورزان یزدی و اصفهانی بر ارزش فوق العاده این مواد در افزایش محصولات كشاورزی كاملاً آگاه بودند. فضولات روستایی كه در اصل مواد متشكله از مدفوع انسانی، حیوانی و مواد زائد گیاهی است، همراه با آب و خاك و هوا ۴ اصل اساسی كشاورزی را در روستاهای ایران را تشكیل می دهند.

كارخانه كود گیاهی تهران در سال ۱۳۵۱ تاسیس شد.كارخانه كمپوست اصفهان در سال ۱۳۴۸ با ظرفیت روزانه یكصد تن مورد بهره برداری قرار گرفت كه به خاطر عدم رعایت موازین  بهداشتی و استقرار آن در محدوده شهری  تعطیل گردید 

ولی كارخانه كمپوست جدیدی در اصفهان در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد كه هم اكنون مورد بهره برداری قرار گرفته است. كارخانه كمپوست در شهر های مشهد، كرج و تبریز در حال تاسیس است كه كارخانه كمپوست مشهد به بهره برداری رسیده است. سه كارخانه كمپوست در شهر های گرگان، بابل و نشتارود در دست طراحی و احداث است .

تاریخچه بازیافت در ایران

در سال  ۱۳۶۱ -  ۱۳۶۰  در شهر همدان با همكاری شهرداری و  دانشگاه بوعلی اقدام به تهیه كمپوست از فضولات  كشتار گاه ،  برگ های  درختان و  پس  مانده های گیاهی با روش حوضچه ای شد كه طی این عملیات بررسی جنبه های بهداشتی و كشاورزی كود حاصله نیز انجام  گرفته است. در سال ۱۳۶۸ یكسری مطالعات، در ارتباط با تهیه كمپوست از مخلوط زباله های شهری و كشتار گاه در شهر سمنان توسط دانشگاه تهران انجام شده كه طی این مطالعه خصوصیات كمپوست تولیدی از این روش مشخص شده و مورد ارزیابی اقتصادی قرار گرفته است. طرح و احداث كارخانه كمپوست كهریزك در سال ۱۳۷۲ با دو واحد ۱۰۰۰ تنی در یك مجموعه در دستور كار شهرداری تهران قرار گرفت. این كارخانه علاوه بر تولید كمپوست روزانه می تواند حدود ۳۰ تن اقلامی از قبیل  كاغذ،  مقوا، پلاستیك ها و انواع مصنوعات فلزی را جداسازی و آماده بازیافت می‌كند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:7 توسط مریم نظری

آموزش بازیافت برای کودکان

چهارشنبه 1389/10/15

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 20:0 توسط مریم نظری

فرآيند بازيافت کاغذ

چهارشنبه 1389/10/15

فرآيند بازيافت کاغذ

بازيافت کاغذ از طريق فرآيندي صورت مي گيرد که کاغذهاي دور ريختني جمع آوري شده را براي توليد ورقه هاي کاغذي با ضخامت متفاوت به خمير تبديل مي کنند.

فرآيند بازيافت کاغذ

 به طور کلي در کارخانه هاي بازيافت کاغذ ابتدا کاغذهاي باطله در انبار به سمت خردکن وارد مي شود و پس از آن وارد دستگاه خميرسازي مي گردد. خمير حاصل از اين دستگاه توسط پمپ روي دستگاه توليد مقوا ريخته مي شود. در اين قسمت به کمک سيستم مکش، خمير و آب از هم جدا مي شوند ورقه هاي کاغذ را خشک مي کند و در مرحله بعد اين ورقه ها اطو شده و اين چنين مقوا توليد مي شود. مقواهاي توليدي بعد از برش به بازار عرضه مي گردند. مراحل خردکردن، خمير کردن، قالب ريزي، خشک کردن، اتو کني و برش مهمترين مراحل فرآيند بازيافت کاغذ در کارخانه ها است.

 

 

گزارش تصويري از مراحل بازيافت کاغذ

کاغذ پس از ورود به کارخانه بايد بلافاصله وارد چرخه توليد مي شود(چون مدت زمان زيادي را نمي توان براي نگهداري آن صرف کرد،زيرا در مجاورت هوا وآب به سرعت پوسيده شده وازبين مي رود.) ابتدا کاغذ وارد

"پالپر" شده و در آن با آب مخلوط و به خمير تبديل مي شود. همچنين دراين مرحله ضايعات درشت به وسيله ي يک چنگک از آن جدا مي شود.سپس در مرحله بعد پاکسازي روي خمير انجام مي شود تا ناخالصي هاي آن گرفته شود.در پايان اين مرحله خمير موجود شامل 99% آب و 1 درصد خمير سلولز است!

 

فرآيند بازيافت کاغذ

در مرحله سوم خمير به وسيله ي

نازل روي توري ريخته ميشود،اين توري حرکت کرده و وارد مرحله چهارم مي شود. که در آن، طي سه مرحله عمليات آب خمير گرفته مي شود، ابتدا توسط تيغه هايي که حرکت مي کنند آب جمع آوري مي شود(حدود 10% آب گرفته مي شود) سپس اين تيغه ها شکل مکنده پيدا مي کنند و به صورت "وکيوم" آب خمير گرفته مي شود، در پايان مرحله آبگيري،به وسيله ي پرسهايي که داراي سوراخ هستند، هم به کمک فشار و هم مکش آب را خارج مي کنند. طي مراحل انجام شده 35% آب خمير گرفته مي شود.
فرآيند بازيافت کاغذ

پس از پايان مراحل آبگيري خمير وارد مرحله ي حرارت مي شود که طي آن رطوبت موجود درخمير تا 50% گرفته مي شود. در مرحله بعد که به آرايشگاه کاغذ معروف است از يک طرف به کاغذ نشاسته (به عنوان نگهدارنده) و از طرف ديگر به آن رنگ اضافه مي شود(براي زيبايي)، سپس کاغذ دوباره وارد خشک کن مي شود. (کاغذ نهايي بايد حدود 8 تا 10 % رطوبت داشته باشد) و در پايان به صورت رول هاي بزرگ پيچيده مي شود.

فرآيند بازيافت کاغذ

بازيافت کاغذ در ايران

بازيافت کاغذ بر خلاف مفهوم کنوني که با فرآيندهاي شيميايي و پردازش کارخانه اي تعريف مي شود، از دير باز به صورت سنتي و استفاده محدود وجود داشته است. سهولت خمير کردن کاغذهاي باطله و شکل دهي مجدد به آنها همواره سبب مي شده که مردم براي مصارف خود به اين کار روي آورند. جلدهاي زرکوب رايج در دوره هاي پيش و پس از اسلام از مقواهايي ساخته مي شد که از خمير کردن دوباره کاغذ باطله يا بکر به دست مي آمد.

فرآيند بازيافت کاغذ

فعاليت هاي سنتي بازيافت کاغذ در سطح محدودي صورت مي گرفت. با گذشت زمان و همراه بالارفتن مصرف کاغذهاي بکر که عمدتاً وارداتي بودند، ميزان زائدات کاغذ نيز افزايش يافت. وجود تقاضا در بخش هايي از صنايع کشور که به کاغذهاي خيلي مرغوب نياز نداشت سبب شکل گرفتن فعاليت هايي در زمينه توليد، کاغذهاي صنعتي مانند مقوا شد. آغاز فعاليت صنعتي بازيافت کاغذ در کشور به سال تاسيس نخستين کارخانه مقواسازي در سال 1333 باز مي گردد و پس از آن نيز تا سال 1336 دو کارخانه مقواسازي ديگر در تهران راه اندازي شدند.

پس از آن در کنار کارخانه ها، کارگاههاي کوچک و بزرگ بازيافت کاغذ نيز داير شدند که عمدتاً در زمينه توليد محصولات کاغذي با کيفيت پايين، مانند مقوا و شانه تخم مرغ فعاليت دارند. مهمترين ويژگي صنعت بازيافت کاغذ ايران را مي توان پايين بودن کيفيت و سطح فناوري تجهيزات کارخانه اي آن دانست. سطح پايين فناوري مورد استفاده گرچه با سرمايه گذاري محدود سازگار است ولي توان محصولات کاغذي مرغوب و با کيفيت را ندارد.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:58 توسط مریم نظری

طرح تفکيک زباله از مبدا

چهارشنبه 1389/10/15

طرح تفکيک زباله از مبدا

زباله ثروتي ناشناخته

سال ها پيش زماني که برخي از کارشناسان محيط زيست براي نخستين بار با نگاهي اقتصاد گرا ، از زباله ها به عنوان طلاي کثيف ياد کردند تصور اينکه زباله بتواند در چرخه اقتصاد ملي کشورها به عنوان يک منبع توليد درآمد و اشتغال نقش تعيين کننده داشته باشد براي عامه مردم دشوار بود.

طرح تفکيک زباله از مبدا

از نظر مردم زباله ، پسماندهاي آلوده اي بود که به نوعي بايد از شر آن خلاص مي شدند و براي از بين بردن آن هم چاره اي جز پرداخت هزينه هاي گزاف معدوم کردن وجود نداشت . هزينه هايي که دولت و يا مردم  و يا هردو به طور مشترک بايد پرداخت مي کردند.

 

در واقع پسماندها نه تنها  فاقد ارزش اقتصادي شناخته شده بودند بلکه به عنوان يک معضل هزينه ساز حضور سنگين خود را بر مردم تحميل مي کردند.

 

اما امروزه زباله به عنوان يک منبع درآمد و ايجاد اشتغال محسوب مي شود و حتي به عنوان يک عامل الهام بخش و ماده خام دست مايه خلق آثار هنري شده اند.

سابقه ساخت پيکره هاي هنري از آهن قراضه ها و ساير فلزات دوريخته شده به سال ها پيش برمي گردد و چند دهه از زماني که اولين آثار هنري از پسماندهاي فلزي خلق شد و علاقمندان به هنر را شگفت زده کرد گذشته است و اينک بسياري  از آن آثار در موزه هاي بزرگ و معروف هنر دنيا به عنوان ميراث هاي ارزشمند هنري نگهداري مي شود.

 

فاصله ما از ديگران

در بسياري از کشورهاي دنيا که ارزش واقعي زباله و در عين حال خطر بي توجهي آن شناخته شده است، شيوه هاي گوناگوني براي بازيابي و استفاده چند باره از زباله ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

در حال حاضر در چين و کشورهاي شرق آسيا کارخانه هاي بزرگ بازيافت زباله وجود دارد که اين کارخانه ها با احيا پسماندها، مواد خام لازم را براي واحدهاي توليدي ديگر که محصولاتشان بازار جهاني دارد فراهم مي کنند.

توليد کفش، کاغذ، ورق هاي فلزي و هزاران چيز ديگر از زباله، در واقع حلقه دوم چرخه توليدي و اقتصادي عظيمي است که بر پايه ارزش شناسي زباله به وجود آمده است.

طرح تفکيک زباله از مبدا

در اين چرخه عظيم که از جمع آوري پسماندها  آغاز مي شود و به مرحله بازيافت و توليد مواد اوليه مي رسد و از آنجا به توليد کالاهاي جديد مي انجامد، همه چيز توليد مي شود. امروزه در زندگي هر يک از ما چيزهايي وجود دارد که بسيار هم برايمان با ارزش و دوست داشتني هستند در حاليکه اين اشيا ارزشمند از زباله هايي ساخته شده اند که در شکل اوليه شان کثيف، متعفن و چندش آور هستند.

ارزش زباله در چرخه اقتصادي برخي از کشورها  چنان بالاست که انديشه واردات زباله به عنوان ماده خام به طور جدي ذهن کارشناسان اقتصادي و مسولين کشورهاي پيشرفته را به خود مشغول کرده است.

 

طرح تفکيک زباله از مبدا و مشارکتهاي مردمي

طرح تفکيک زباله تر و خشک از مبدا يکي از اصلي ترين حلقه هاي زنجير بازيافت و بهره برداري از زباله است که اگرچه برنامه ريزي براي اجراي اين طرح از سال هاي پيش مورد نظر بوده اما اجرايي شدن آن اخيرا به طور جدي مورد توجه قرار گرفته است و امکانات لازم براي انجام آن تا حدي فراهم شده است.

بخش اصلي تفکيک زباله تر و خشک در حال حاضر توسط بخش خصوصي انجام مي شود، که زباله هاي خشک را از پسماندهاي بيرون ريخته شده جدا  مي کنند اما نکته مهم در اين زمينه آموزش دادن، خانواده براي انجام اين تفکيک قبل از بيرون گذاشتن زباله‌هاست.

طرح تفكيك و بازيافت زباله‌ها علاوه بر آن‌كه مي‌تواند شهر را از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي نجات دهد، در رونق بخشيدن به اقتصاد شهري هم تاثيرگذار خواهد بود؛ چرا كه از سويي گفته مي‌شود اجراي كامل طرح تفكيك زباله از مبدا، 40 ميليارد تومان درآمدزايي به دنبال دارد. چون از هزينه‌هاي جمع‌آوري زباله كاسته مي‌شود و نيز در ايجاد اشتغال و ايجاد توسعه پايدار موثر است.

طرح تفکيک زباله از مبدا

از سوي ديگر، طي گفته شهردار تهران، بازيافت زباله‌هاي شهر تهران مي‌تواند سالانه خوراك دام، از جمله بيش از 75هزار راس گاو گوشتي را تامين كند.به خوبي مشخص است كه امروزه زباله‌هاي شهري يكي از بارزترين معضل‌هاي بهداشتي و زيست‌محيطي شهر به حساب مي‌آيند كه نمي‌توان بر اين مشكل بزرگ شهري با رويكرد سنتي فائق شد. اما اگر به همين مشكل شهري نگاهي علمي داشت، مي‌توان پسماند‌هاي مخرب شهري را به فرصتي طلايي براي شهر تبديل كرد. مديريت عاقلانه پسماندهاي شهري امروز يكي از راه‌هاي موثر حفاظت از محيط زيست است.

 

پس بياييد از اين به بعد با دقت بيشتري زباله‌ها را بيرون بگذاريم. پلاستيک، کاغذ، شيشيه و زباله هاي تر را از هم جدا کنيم.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:58 توسط مریم نظری

بازیافت در طول تاریخ

چهارشنبه 1389/10/15

بازیافت در طول تاریخ 

بازیافت

مقدمه:

بشر همواره به دنبال روش‌های نوینی برای زندگی بهتر و ایجاد محیطی سالم بوده است.

برخوردار بودن از یك زندگی آرام و به دور از هر گونه آلودگی، همواره از آرزوهای او بوده و در این راستا همواره تلاش‌ وی برای ارائه راهكارها و وضع قوانینی بوده كه به این مهم دست یابد.

در قرن حاضر كه به نظر تعداد زیادی از دانشمندان، قرن انفجار جمعیت نام دارد، وجود ابرشهرها و تراكم مراكز صنعتی در حومه آن‌ها مشكلات نامطلوبی را برای ساكنین آن مناطق و در نتیجه تمامی انسان‌ها پدید می‌آورد و در نهایت اكثر پارامترها و مشخصه‌های زیستی دچار نوسانات زیادی می‌شوند و اثرات نامطلوبی را بر محیط زیست می‌گذارند. از نتایج افزایش جمعیت می‌توان به افزایش میزان مصرف شهری و صنعتی اشاره نمود كه آن‌ها نیز به نوبه خود موجب استخراج بیش از حد مواد و منابع طبیعی و افزایش تولید پسماند می‌گردند.

بزرگ‌ترین مشكلی كه پسماند برای سلامت محیط زیست به وجود می‌آورد، رها شدن در طبیعت و آلودگی‌های حاصل از تجمع آن‌ها در مجاورت محل سكونت و استقرار انسان است.

از این رو بشر همواره به دنبال ایجاد راهكارهایی برای رهایی از مشكلات پسماندها بوده و روش‌های بسیاری را آزمایش نموده است.

از بین روش‌های مختلف می‌توان به فرایند بازیافت اشاره نمود. بازیافت به عنوان یكی از روش‌های دفع نهایی پسماندها كه در آن مواد زاید طی مراحل و عملیات مختلف به محصول جدید تبدیل شده و به مصرف می‌رسد، همواره از مطلوبیت زیادی برخوردار بوده و از دیرباز فرا راه انسان بوده است. به طوری كه این روش تاریخچه طولانی شیوه برخورد بشر را با پسماندها دارد.

تاریخچه بازیافت

انسان‌ها در طول تاریخ همواره مواد دور ریز را بازیافت نموده‌اند. مثلاً از هزاران سال پیش ابزار آلات و سلاح‌های فلزی ذوب شده و مجدداً مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

* اورشلیم: در اورشلیم قدیم پسماندها به دره کیدنان حمل و مواد آلی تبدیل به کود شده و بقیه مواد سوزانده می شدند،این شهر دارای کانال کشی فاضلاب بود که شاه داوود در زمان جنگ با اورشلیم سربازان خود را از طریق کانال فاضلاب وارد شهر نموده و شهر را تصرف  کرد.نظافت شهر اورشلیم به شهروندان سپرده شده بود و این شهر یکی از تمیزترین شهرهای زمان خود بود.

* هند: از چند هزار سال قبل دفن فضولات مورد توجه بوده است.

بازیافت در قرن 18

* چین: در چین حدود سه هزار سال قبل راجع به مواد هوموس و استفاده از کمپوست در امور کشاورزی قوانین جامع وضع نموده بودند،چینی ها از جمله مللی بودند که از مواد زائد گیاهی و انسانی کود مناسبی تهیه کرده و آن را برای حاصلخیزی خاک مورد استفاده قرار می دادند.

* هلند: این کشور اولین آشغال دانهای خود را در شهر آمستردام در سال ۱۴۷۳ بر پا کرد و اولین وسیله حمل مواد زائد در سال ۱۷۵۰ به نمایش در آمد.

*  انگلستان: در سال ۱۸۷۶ اولین زباله سوز به علت اشکالاتی که در دفن زباله پیش آمده بود ساخته شد.

دوران نوین

در طول جنگ جهانی دوم نیز بازیافت فلزات، شیشه، ابریشم، كاغذ، البسه و چرم به طور موفقیت آمیزی در جامعه مورد توجه قرار گرفت و افراد خانه نشین مسؤولیت‌هایی برای اشتراك در كارهای جداسازی (جداسازی در مراكز تولید) پذیرفتند و سهمی از كمك در جنگ را به خود اختصاص دادند. به عنوان مثال نرخ بازیافت در آمریكا در دهه 1930 حدود هفت درصد مواد زاید جامد شهریشان بوده است.

از سال 1960 كه بطری‌ها و ظروف پلاستیكی و كاغذی متداول شد به علت هزینه اولیه نوشابه‌هایی كه در بطری های شیشه‌ای به فروش می‌رسیدند، بطری خالی به فروشنده برگردانده می‌شد. این كار فكر استفاده مجدد از مواد را رواج داد و باعث ترغیب و دلگرمی در جداسازی شیشه از انبوه زباله‌های شهری شد، در حالی كه به عكس كارتن‌های كاغذی و بطری های پلاستیكی فقط حجم زباله‌ها را افزایش دادند كه در نتیجه موضوع مدیریت و دفع پسماند مشكل‌تر شد.

از این پس برخی از بطری‌های پلاستیكی براساس هنر و سلیقه افراد مورد استفاده گوناگون قرار گرفت كه از آن جمله سطل، بیلچه، گلدان و غیره را می‌توان نام برد، به طوری كه میزان بازیافت در امریكا در دهه 1960 حدود 35/5 میلیون تن متریك (9/5 میلیون تن آمریكا) بوده است.

بازیافت

در دهه 1970 میلادی كشورهای پیشرفته و صنعتی با بحران جهانی نفت مواجه شدند، زیرا در آن سال كشورهای عرب صادر كننده نفت از صدور نفت به بازارهای غرب خودداری كردند و بهای نفت در بازار جهانی یكباره 4 برابر شد و این امر موجب گردید كه ساكنان این كشورها لزوماً اتكای كمتر به نفت وارداتی و صرفه جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی را عملاً تجربه كنند. جدا از پیامدهای زیانبار و منفی كه این بحران بر اقتصاد و گردش چرخ‌های صنایع غرب داشته در مقابل اثرات مثبت قابل توجهی نیز به بار آورد كه به قرار زیر است:

- تغییر رویه‌ مردم به سمت صرفه‌جویی و فرهنگ صحیح مصرف

- توجه به بازیابی مواد بازیافت پذیر از پسماندها

- روی آوری به صنایع پاك و پایدار انرژی و مواد

از دهه 1970 به طور جدی و علمی موضوع بازیافت مطرح گردید و با پیگیری‌های مستمر پیشرفت‌های چشمگیری به وقوع پیوست، به طوری كه به طور مثال میزان بازیافت در امریكا در سال 2000 حدود 1/30 درصد بوده است كه نسبت به دهه 1930 حدود 1/23 درصد رشد داشته است.

در پایان می‌توان اذعان نمود كشورهای موفق در امر مدیریت مواد زاید جامد و صنعت بازیافت عبارتند از آلمان، انگلیس، هلند، كانادا، دانمارك و.. یعنی همان كشورهای صنعتی و پیشرفته‌ای كه اقتصادشان در اوایل دهه هفتاد میلادی در جریان بحران جهانی نفت بیشترین صدمه را دیده بود كه آن عامل مشوقی برای جهت‌گیری كشورهای مذكور به سوی بازیافت و حفظ ذخایر و منابع طبیعی گردیده بود.

بازیافت

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:57 توسط مریم نظری

استاندارد های تولید زباله در دنیا

چهارشنبه 1389/10/15

 استاندارد های تولید زباله در دنیا

استاندارد های تولید زباله در دنیا

شاید بتوان گفت كه داستان دفن و محو زباله ها دیگر در جهان مدرن به پایان رسیده و راهی جز بازیافت آن باقی نمانده است. با پیشرفت تكنولوژی بازیافت ، بازیافت صنعتی زباله ها به مهم ترین چالش زیست محیطی و انسانی روزگار ما تبدیل شده كه كشورهای مختلف رویه های متفاوتی را برای آن در پیش گرفته اند.

60 درصد زباله های خانگی بریتانیا قابل بازیافت یا تغییر كاربری است اما در انگلیس تنها 17.7 درصد زباله ها بازیافت می شوند و 78 درصد آن دفن می شوند. این در شرایطی است كه روزانه بیش از 5.3  میلیون تن زباله در جهان تولید می شود كه ایرانی ها با میانگین سرانه 700گرم ،40 هزار تن زباله در روز تولید می كنند.

این در حالی است كه آلمانی ها روزانه 90 هزار تن تولید زباله دارند، كه در نگاه نخست فاجعه به نظر می رسد. اما در كشورهای توسعه یافته ای همچون آلمان 80 درصد از زباله ها بازیافت می شود، در حالی كه در ایران كمتر از 5 درصد زباله به چرخه استفاده باز می گردد و فاجعه درست از همین جا آغاز می شود، زمانی كه با كوهی از زباله رو به روییم و نمی دانیم چه كنیم، در حالی كه به طور متوسط كشورهای در حال توسعه، 5 درصد سرانه تولید ناخالص ملی خود را برای خدمات مدیریت ضایعات شهری هزینه می كنند.

ژاپن 5 درصداز بودجه شهرداری را به این امر اختصاص می دهد، در مالزی 70 درصد، در هند 86 درصد و در اندونزی 90 درصد هزینه مدیریت مواد زائد جامد شهری صرف جمع آوری ضایعات می شود. از سوی دیگر در كشورهای توسعه یافته خدمات جمع آوری محصولات قابل بازیافت بسیار بالاست و تاسیسات فرآوری و بازیافت، بسیار پیشرفته و بازار محصولات بازیافتی ، بسیار گسترده است. در همین حال روش های عملی شده برای كاهش آسیبی كه زباله ها به سلامت و محیط وارد می كنند كاملا شناخته شده هستند. در این میان اتحادیه اروپا همواره روی 4 اصل كاهش مواد اولیه، استفاده دوباره از تولیدات، بازیافت و احیای انرژی تاكید می كند.

بازیافت

سوئیس، مدیریت كامل بازیافت 

سوئیس به عنوان یكی از مهم ترین كشورهای مدافع بازیافت زباله، در سال 2008 توانست 50 درصد زباله های تولیدی مردمانش را بازیافت كند. این در شرایطی است كه در این كشور بیش از 5 میلیون تن زباله شهری  تولید شد كه در حدود نیمی از این زباله ها را بازیافت و نیم دیگر آن را در كوره های مخصوص زباله سوزاندند. این كشور با میزان بازیافت بیش از 50 درصد در بین كشورهای پیشرفته در این زمینه جای می گیرد. هر سوئیسی به طور میانگین 714 كیلو گرم در سال زباله تولید می كند.

در سوئیس هر سطل زباله برای این كه از سوی رفتگران تخلیه یا دفع شود باید مجهز به یك برچسب ویژه باشد تا مشخص شود كه هزینه مشمول مالیات، پرداخت شده است. بطری های پلاستیكی رایج ترین محفظه نوشیدنی ها در سوئیس هستند كه 80 درصد آن ها بازیافت می شوند كه بسیار بیشتر از  میانگین اروپا 20 تا 40 درصد است. از دیگر سو در این كشور 29 كوره مخصوص سوزاندن زباله وجود دارد كه براساس آمار 63  میلیون تن زباله در سال 2008 سوزانده شده كه 417 هزار تن آن مربوط به كشورهای مجاور بوده است.

 

در كشور ژاپن از زباله های خام خانگی برای تولید برق استفاده می شود و زباله های دیگر نیز بازیافت می شوند.

آمریكا، تلاش برای بازیافت بیشتر

در آمریكا تلاش برای كاهش زباله های خانگی و تجاری زیر نظر آژانس محافظت از محیط زیست آمریكا (EPA)  انجام می شود. آمریكایی ها 28 درصد زباله های خود را بازیافت می كنند كه این میزان در سال گذشته تقریبا 2 برابر شده است . بازیافت انواع خاصی از زباله ها در این كشور افزایش بیشتری داشته است، به طوری كه 42 درصد زباله های كاغذی ، 40 درصد بطری های پلاستیكی  نوشابه های غیر الكلی ،55 درصد قوطی های آلومینیومی نوشیدنی ها و 57 درصد بسته بندی های استیل بازیافت می شوند.

 میزان بازیافت زباله ها در ایالات مختلف آمریكا متفاوت است. در آلاسكا، وایومینگ و مونتانا كمتر از 9 درصد زباله ها بازیافت می شود در حالی كه در نیویورك، ویرجینیا و 5 ایالات دیگر میزان بازیافت بیش از 40 درصد گزارش شده است.

آلمان، قهرمان محیط زیست جهان

آلمانی ها خود را قهرمان محیط زیست جهان می دانند. دیگر شكی نیست كه این موضوع برای آن ها بسیار مهم است. جداسازی زباله های خانگی مدت هاست كه امری بسیار مهم برای مردم آلمان است. در هر آپارتمان معمولا 5 سطل برای 5 نوع زباله وجود دارد كه با رنگ های جداگانه مشخص شده اند. زرد برای بسته بندی ها (مانند كارتن های قدیمی شیر)، آبی برای كاغذ و مقوای نازك ، سطل های ویژه شیشه در 3 قسمت شیشه های روشن، قهوه ای و سبز و یك سطل برای مواد غذایی و گیاهی و سرانجام یك سطل سیاه برای سایر زباله ها كه مناسب برای افرادی هم هست كه حوصله جداسازی زباله ها را ندارند.

به لحاظ قانونی مردم آلمان ملزم به رساندن زباله های خاص مانند باطری و مواد شیمیایی به مراكز بازیافت هستند و اگر كسی این كار را نكند مرتكب جرمی اداری شده كه البته در عمل به ندرت در این مورد پیگرد قانونی رخ می دهد. این در حالی است كه براساس نظر سنجی ها 90 درصد آلمانی ها با علاقه شخصی به جداسازی زباله می پردازند.

سطل های مخصوص جداسازی زباله

ژاپن، كسب ثروت از طلای كثیف

تازه ترین آمار وزارت محیط زیست ژاپن نشان می دهد كه هر شهروند ژاپنی به طور میانگین روزانه یك هزار و 131 گرم زباله تولید می كند و این در حالی است كه 20 درصد این زباله های تولید شده در ژاپن بازیافت می شوند. حجم تولید زباله خانگی در ژاپن در سال 1985 میلادی به بالاترین سطح رسیده بود اما پس از آن به دلیل افزایش آگاهی های عمومی درباره ضرورت حفظ محیط زیست، تولید زباله ، روند كاهشی به خود گرفت. در این كشور برای تسهیل در بازیافت زباله، زباله های خانگی به زباله های خشك ، تر  و قابل بازیافت دسته بندی می شوند.

از این رو در ژاپن نظم دقیقی برای دسته بندی كردن زباله های خانگی وجود داشته و براساس قوانین شهری، هر منطقه روزهای خاصی را برای دور ریختن زباله های مختلف در نظر گرفته است.

 برای نمونه زباله های خام آشپزخانه ،زباله های شیشه ای و ظروف پلاستیكی نوشابه ، زباله های فلزی از جنس آلومینیوم و زباله های مقوایی و روزنامه به طور جداگانه جمع آوری می شوند. كار جمع آوری زباله به بخش خصوصی واگذار شده است. در این كشور از زباله های خام خانگی برای تولید برق استفاده می شود و زباله های دیگر نیز بازیافت می شوند.

یونان، بزرگ ترین مركز غیرفعال

یونان هر ساله یك میلیارد بطری پلاستیكی آب ، یك میلیارد بطری نوشیدنی غیر الكلی و یك میلیارد محفظه پلاستیكی شوینده را به عنوان زباله تولید می كند. به این ترتیب حدود یك پنجم زباله های تولید شده این كشور پلاستیك است كه تنها یك درصد آن بازیافت می شود.

به گفته مقامات این سازمان، یونان در بحث بازیافت زباله حدود 15 سال عقب تر از سایر كشورهای اتحادیه است. جداسازی زباله برای مردم یونان چندان مهم نبوده و دولت می كوشد تا با تشویق شهروندان، خود را به استانداردهای اروپایی برساند. در نتیجه این روند، آتن، پایتخت این كشور در حال حاضر با بحران مدیریت زباله به دلیل نبود روش های جایگزین روبه روست.

این در حالی است كه آتن بزرگ ترین مركز بازیافت زباله در اروپا را در كنار محل دفن زباله های این شهر داراست كه ساخت آن 75 میلیون یورو هزینه برده است اما به همان شكل رها شده و تا امروز فعالیت چندانی ندارد. در یونان 93 درصد زباله ها دفن می شوند.

 

به نقل از: مجله فناوری و توسعه صنعت بسته بندی

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:57 توسط مریم نظری

موش‌های آوازخوان در ژاپن!

چهارشنبه 1389/10/15

موش‌های آوازخوان در ژاپن!    

دانشمندان ژاپنی با دستکاری ژنتیکی، موش‌هایی را متولد کرده‌اند که بهتر از پرندگان آواز می‌خوانند.

موش

دانشمندان دانشگاه اوزاکای ژاپن به کمک علم ژنتیک و تکامل ژنتیکی توانستند موجبات تولد نسل جدیدی از موش را فراهم کنند که مانند پرندگان و حتی بهتر از آنها آواز می‌خوانند.

در طرح تکامل ژنتیکی موش، دانشمندان ژاپنی با ایجاد جهش سعی داشتند متوجه شوند تا چه اتفاقی برای موش‌ها می افتد، پس از اینکه یکایک موش‌ها را بررسی کردند متوجه شدند که یکی از آنها در اثر جهش مانند پرندگان آواز می‌خواند.

بنابراین آنها با مطالعه بر روی این موش توانستند با ایجاد جهش‌های مدیریت شده بیش از 100 موش آواز خوان را متولد کنند. این موش ها دارای اندام کوچک و دمی به مانند سگ نژاد داش هوند هستند.

دانشمندان ژاپنی با این در طرح نو قصد دارند منشأ تکلم انسان را پیدا کنند. این امر بدین دلیل بر روی موش انجام می‌گیرد که موش هم پستاندار قلمداد می‌شود و هم دارای شباهت ژنتیکی- فیزیولوژیکی بسیار زیادی به انسان است.

 

 

منابع:ستنا،بیووب

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:56 توسط مریم نظری

فیس‌بوک از گوگل جلو زد

چهارشنبه 1389/10/15

فیس‌بوک از گوگل جلو زد

تا به امروز گوگل افتخار پربازدیدترین سایت جهان را داشت. بیشترین جستجوها توسط موتورجستجوی گوگل انجام می‌شد و گوگل امپراتور اینترنت بود. ولی آمار ارائه شده در ابتدا سال نو میلادی چیز دیگری را نشان می‌دهد.

فیس‌بوک از گوگل جلو زد

شبکه اجتماعی فیس‌بوک به آرامی و طی یک سال گذشته توانست کم کم گوی سبقت را از دیگر شبکه‌های اجتماعی بگیرد و امروز کار به جایی رسیده که با حریف قدرتمندی چون گوگل به مبارزه برخواسته است.

اگر شبکه‌های اجتماعی را کشور فرض کنیم و اعضای آن را مردم، فیس بوک بزرگترین کشور دنیا با بیش از 600 میلیون جمعیت و میزان تولد در آن روزانه 700000 نفر است!

طبق آمار ارائه شده؛ واژه Facebook در صدر جستجوهای اینترنتی مردم آمریکا در سال 2010 قرار گرفته است. در این سال کلمه facebook accounts 2.11 درصد کل جستجوهای اینترنتی و واژه‌های facebook login و facebook.com 1.3 درصد کل جستجوها را در بر گرفته که این میزان نسبت به سال گذشته 207 درصد افزایش داشته است.

فیس‌بوک از گوگل جلو زد
فیس‌بوک از گوگل جلو زد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در جدول بیشترین واژه‌های جستجو شده، رتبه اول و دوم متعلق به فیس بوک است و رتبه سوم به youtube  می‌رسد. رتبه‌های چهارم تا ششم به ترتیب به craigslist ،myspace و facebook.com  می‌رسد.

مارک زوکربرگ مالک فیس بوک، به عنوان برترین چهره سال از نگاه مجله TIME انتخاب شد. وی که در سال گذشته سوژه یک فیلم موفق به نام "شبکه اجتماعی" بود در میان مردم آمریکا محبوبیت فراوانی دارد.

این آمار به پربازدیدترین سایت‌های سال در آمریکا نیز می‌پردازد و در بررسی ارائه شده در دو ماه نوامبر تا ابتدای ژانویه، پربازدیدترین سایت فیس بوک و پس از آن گوگل قرار دارد. رتبه سوم هم متعلق به صفحه یاهو میل است.

 

منبع:

Device

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:56 توسط مریم نظری

10 کشف باستانی برتر 2010

چهارشنبه 1389/10/15

10 کشف باستانی برتر  2010

سال 2010 به پایان رسید ولی همچنان معرفی بهترین ها و بدترین ها و خنده دار ترین ها و تاثیرگذارترین ها ادامه دارد...

 

10 ©4a (

سال 2010 به پایان رسید ولی همچنان معرفی بهترین ها و بدترین ها و خنده دار ترین ها و تاثیرگذارترین ها ادامه دارد،

در این میان مجله National Geography مانند سال گذشته 10 کشف باستان شناسی برتر 2010 را ارائه نموده است که  مانند روال معمول به معرفی آنها از آخر به اول پرداخته اند

 

در این میان رتبه 10 به تونل مرموز فرعون می رسد

رتبه 10: کشف تونل مرموز فرعون

مردی را که عکس می بینید  Zahi Hawass باستان شناسان  مصری است که بر روی پله های چوبی با قدمت 3300 سال ایستاده است این عکس در سال 2009 گرفته شده است اما پس از تحقیقات به عمل آمده در سال 2010 این کشف  به ثبت رسیده است این تونل پر رمز و راز به هیچ جایی ختم نشده است در واقع این طور به نظر می رسد که نیمه کار رها شده است.

پس از 3 سال تحقیق و پیدا کردن آثار باستان متعدد و خروج آنها از تونل توسط یک سیستم ریلی (که در شکل در سمت چپ مشخص است)  تیم در ماه جولای اعلام نمودند که به دیوار رسیده اند

این طور به نظر می رسد که کارگران زمان باستان کار خود را پس از حفر 174 متر متوقف نموده اند.

 

رتبه 9: کلبه ای به نام  کپسول زمان

تقریبا یک قرن  از کشف و ورود اولین انسان به قطب جنوب که کسی نبود جز کاپیتان Robert Falcon Scott می گذرد پس از 100 سال کارشناسان باستان شناسی تلاش کردند تا این کلبه را حفظ نمایند (عکس فوق متعلق است به سال آگوست 2006 در Antarcticaحاصل تلاش آنها سبب شد این کلبه یکی از برترین کشفیات آثار باستانی امسال شود
best کشف باستانی برتر  2010time capsule hut revealed12 ancient landmarks vanishing titanic falling

Scott به همراه گروهش که 33 نفر بودند به در ژانویه سال 1912 به قطب جنوب رفتند و 4 کلبه ساختند سه کلبه تا ابد در زیر برف مدفون شده است  کلبه باقی مانده 15 متر طول و 7.6 متر عرض دارد. اسکات و چهار نفر دیگر از اعضای گروهش پس از اکتشاف قطب جنوب از Roald Amundsen نروژی شکست خوردند و جان خود را از دست دادند.

 

رتبه 8: ،Titanic نابود می شود

در تصویری که در تاریخ 1 سپتامبر بیست‌وپنجمین سالگرد کشف مجدد کشتی Titanic منتشر شد  چیزهای جدیدی را می توان دید، این کشتی به صورت قندیلی در زیر آب و در عمق  3800 متری اقیانوس آرام زنگ زده است این عکس و تصاویر دیگر منتشر شده در ماه آگوست هم نشان می دهد که این کشتی به آرامی در حال نابود شدن است.

best کشف باستانی برتر  2010time capsule hut revealed12 ancient landmarks vanishing titanic falling

هدف دانشمندان در حال حاضر آن است که با تصویربرداری صوتی، ردیاب‌های صوتی و ویدیوهای سه‌بعدی به صورت مجازی Titnic را در شکل فعلی خود حفظ کنند. البته آنها امیدوارند تا عمر باقی مانده کشتی را هم به دست آورند.

 

رتبه 7: آثار باستانی نابود می شوند

شما با مشاهده نقاشی‌های دیواری آسیب دیده در کلیسای ترکیه گویای بی توجهی به آثار باستانی است در شهر قرون وستایی آنی در کشور ترکیه کلیسایی وجود دارد که در منطقه‌ای نظامی در نزدیکی مرز فعلی ترکیه و ارمنستان واقع شده است.

best کشف باستانی برتر  2010time capsule hut revealed12 ancient landmarks vanishing titanic falling

در ماه  اکتبر سازمان میراث جهانی اعلام کرد  که این شهر یکی از12 منطقه فرهنگی است که در حال نابودی است .

 

رتبه 6: نتایج DNA پادشاه توت‌

پادشاه Tut، مشهورترین فرعون مصر باستان  است که امروزه او را به نام  پسر طلایی دوران مصر باستان می خوانند .

best کشف باستانی برتر  2010time capsule hut revealed12 ancient landmarks vanishing titanic falling

اگرچه این طور که به نظر می رسد  او زندگی چندان مرفهی نداشته است زیرا وی در دوران سلطنتش، وضعیت جسمی مساعدی نداشت که بتوان او را فرزند خدا نام نهاد (لقب فرعونیان) در ماه فوریه گذشته (2010)، آزمایش‌های DNA نشان داد پادشاه Tut یکی از فراعنه ضعیف بوده است که احتمالا  به بیماری  مالاریا و ناهنجاری‌های استخوانی مبتلا بوده است.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:55 توسط مریم نظری

خواب خوب انسان را زیباتر می کند

چهارشنبه 1389/10/15

خواب خوب انسان را زیباتر می کند

در رابطه با عوامل وراثتی و محیطی موثر بر زیبایی چهره انسان نظریات مختلفی وجود دارد. یکی از باورهای دیرینه تاثیر میزان و کیفیت خواب افراد بر زیبایی چهره و شادابی آن است.

 

اخیرا پژوهشی در این رابطه در موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد انجام شده که اثبات می کند این فرضیه دیرینه که خواب خوب انسان را زیباتر می کند، صحت دارد. به این ترتیب کسانی که برای مدتی طولانی بی خوابی می کشند، کمتر جذاب و سالم به نظر می رسند.

این پژوهش از آن جهت مهم است که کارولیسنکا یکی از معتبرترین موسسات در علوم زیستی، پزشکی و زیست فناوری است و در اعتبار این مجموعه همین بس که هر ساله انتخاب برنده جایزه نوبل در فیزیولوژی و پزشکی را این موسسه انجام می دهد.

در این تحقیق از چهره داوطلبان دو بار عکس گرفته شد. یک بار بعد از هشت ساعت خواب مستمر و یک بار بعد از سی و یک ساعت بی خوابی.

عکس راست: بعد از بی خوابی، عکس چپ: بعد از هشت ساعت خواب
عکس راست: بعد از بی خوابی، عکس چپ: بعد از هشت ساعت خواب

بعد از افرادی دیگری که از وضعیت انجام آزمایش مطلع نبودند درخواست شد که نظرشان در مورد عکس ها را بگویند. مشاهده گران بدون اطلاع قبلی از تفاوت زمان عکس برداری تقریبا متفق القول گفتند که در عکس هایی که بعد از بی خوابی گرفته شده، داوطلبان کمتر جذاب به نظر می رسند.

"خواب زیبایی" Beauty sleep)) عبارتی است که به طور سنتی در غرب در مجامع غیر علمی شناخته شده است، اما بر اساس پژوهشگران بنیاد کارولینسکا در استکهلم این باور قدیمی فاقد شواهد علمی بود.

گروه تحقیقانی از مشاهده گران آموزش ندیده خواست که عکس 23 مرد و زن جوان را بعد از یک شب خواب خوب، بررسی کنند و بعد با عکس هایی که بعد از بی خوابی آنها گرفته شده مقایسه کنند.

همه عکس ها بر اساس معیار معینی گرفته شده اند. فاصله افراد تا دوربین یکسان است، پوستشان از هر نوع لوازم آرایش پاک است و همه آنها با حالت صورت مشابه جلوی دوربین قرار گرفته اند.

طبق گزارش پژوهشگران سوئدی که در"نشریه پزشکی بریتانیا" به چاپ رسیده است، آثار خستگی و عدم شادابی در چهره افرادی که با بی خوابی طولانی مدت مواجه می شوند به وضوح قابل مشاهده است.

به گفته پژوهشگران، این یافته جدید در امور پژشکی بسیار مفید واقع خواهد شد و به پژشکان کمک می کند تا سریعتر به علائم بیماری در مریضان خود پی ببرند.

دکتر درک یان دیک، پروفسور امور مربوط به خواب و فیزیولوژی در مرکز پژوهش خواب در بریتانیا درباره این پژوهش اظهار کرده که تاثیر بی خوابی از آنچه عکس ها نشان می دهند بسیار بیشتر است.

او پیرامون این پژوهش گفت: "عکس ها در طول روز گرفته شده اند. زمانی که ساعت درونی بدن ما مشخص می کند که زمان بیداری است. آیا می توانید تصور کنید که چهره آنها در طول شب یا ساعات اولیه صبح که ساعت درونی شان حکم می کند بخوابند چطور است؟"

این تحقیق که توسط دکتر جان آکسلسون دانشیار دانشکده فیزیولوژی بالینی اعصاب در موسسه تحقیقاتی کارولینسکا و همکارانش انجام شده به همه افراد در کروه های سنی مختلف پیشنهاد می کند:

"اگر می خواهید چهره ای جذاب تر و سلامت تر داشته باشید بهترین چیز داشتن یک خواب مناسب شبانگاهی است. "خواب زیبایی" را جدی بگیرید! "

 

منبع: موسسه تحقیقاتی و آموزشی کارولینسکا، سوئد

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:55 توسط مریم نظری

تصاوير حيرت انگيز چشم

چهارشنبه 1389/10/15

تصاوير حيرت انگيز چشم

سورن مانوليان، عکاسي اهل ارمنستان به کمک تکنيک ماکرو و با استفاده از دوربين ديجيتالش تصاير با وضوح عالي از چشم انسان گرفته است که هر بيننده‌اي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

اين تصاوير چند ماه پيش در ماه آگوست روي اينترنت قرار گرفت ولي به تازگي يک استاد فيزيک عکس‌هاي مشابهي گرفته و در مورد تکنيک عکاسي خود چيزي نمي گويد و آن را مانند راز پيش خود نگه داشته است.

 

قرنيه

قرنيه قسمت شفاف جلوي كره چشم است كه از پشت آن ساختمان هاي داخلي تر كره چشم مثل عنبيه و مردمك ديده مي شود. قرنيه چشم را مي توان به شيشه پنجره تشبيه كرد. همانطور كه اگر شيشه پنجره كثيف باشد اشياء بيرون تار ديده مي شوند، اگر بر روي قرنيه كسي لكه يا كدورتي وجود داشته باشد فرد اشياء را تار مي بيند. به علاوه همانطور كه از پشت يك شيشه موجدار يا مشجر اشياء كج و كوله و ناصاف ديده مي شوند. در صورتي كه سطح قرنيه ناهموار باشد اشياء ناصاف و تار ديده مي شوند.

 

عنبيه و مردمک

عنبيه بخش رنگي پشت قرنيه است كه رنگ چشم افراد را تعيين مي كند. رنگ اين بخش در چشم افراد مختلف متفاوت است و از آبي و سبز تا عسلي و قهوه اي تغيير مي كند. در وسط عنبيه سوراخي به نام مردمك وجود دارد كه مقدار نور وارد شده به چشم را تنظيم مي كند. كار مردمك مثل پرده اي است كه پشت پنجره آويزان شده و نور ورودي به اتاق را كم و زياد مي كند. همانطور كه وقتي نور خارج شديد و زياد باشد، پرده را مي بنديم تا نور كمتري به اتاق وارد شود، وقتي چشم در محيط پر نور قرار مي گيرد مردمك تنگ مي شود تا مقدار نور كمتري وارد چشم شود. به همين صورت وقتي چشم در محيط كم نور قرار مي گيرد مردمك گشاد مي شود تا نور بيشتري وارد چشم شود.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:53 توسط مریم نظری

سقف ساده بسيار نقش

چهارشنبه 1389/10/15

سقف ساده بسيار نقش  

در تصاوير زير مي خواهيم نگاهي به عظمت هستي بيندازيم.

در اين تصوير مردي را مشاهده مي کنيد که در حال چرت بعد از ناهار است.

سقف ساده بسيار نقش

اين تصوير 100 برابر بزرگتر از تصوير قبلي است. در تصوير قبل فقط مي توانستيم آن مرد به همراه اندکي از چيزهايي که پيرامونش بود را ببينيم، اما اکنون مي توانيم تمام اشيايي را که روي زيرانداز او وجود دارد به همراه چمن هاي اطرافش ببينيم.

سقف ساده بسيار نقش

تصوير زير  10000 بار بزرگتر از اولين تصوير است. ما اکنون متوجه شديم که اين مرد در کنار يک خيابان و يک لنگرگاه خوابيده است.

سقف ساده بسيار نقش

اکنون ديگر ديدن آن مرد بسيار مشکل است. فراموش نکنيد که هر تصوير 100  بار بزرگتر از تصوير قبلي است.

سقف ساده بسيار نقش

در اين تصوير مي توانيم قسمتي از شهر آن مرد و درياچه ميشيگان را ببينيم. آن مرد آنقدر کوچک شده است که ديگر قادر به رويت آن نيستيم، اما او همچنان در وسط تصوير قرار دارد.

سقف ساده بسيار نقش

اين عکس ده بيليون بار بزرگتر از اولين تصوير است اکنون مي توانيم قسمت بيشتر شهر و فضاي اطراف آن را ببينيم.

سقف ساده بسيار نقش

تصويري را که مشاهده مي کنيد فقط 100 بار بزرگتر از تصوير قبل است. مي توانيم در اين عکس شمال شرقي آمريکا را مشاهده کنيم.

سقف ساده بسيار نقش

آيا حدس مي زديد که زمين واقعا چنين ابعادي داشته باشد؟ البته اين تازه اول راه است!

سقف ساده بسيار نقش

در اينجا تصويري را مي بينيم که 10000 تريليون برابر اولين تصوير است. همان عکسي که آن مرد در وسط تصوير دراز کشيده بود. در اين عکس هنوز قادر به ديدن ماه نيستيم.

سقف ساده بسيار نقش

اکنون مي توانيم مدار گردش ماه به دور زمين را مشاهده کنيم. البته زمين و ماه آنقدر کوچک شده اند که قادر به رويت آن دو نيستيم.

سقف ساده بسيار نقش

ما در اين عکس مي توانيم محيطي را نظاره کنيم که 100 ميليون تريليون برابر اولين تصوير است. در اين عکس کم کم مدار زمين در حال پديدار شدن است. توجه داشته باشيد که ما هنوز در اطراف کره زمين هستيم.

سقف ساده بسيار نقش

شما بيننده تصويري هستيد که ده بيليون تريليون بار بزرگتر از تصوير نخست است. در اينجا قادر به ديدن قسمتي از مدار سيارات همسايه زمين هستيم.

سقف ساده بسيار نقش

 در اين تصوير علاوه بر مدار سيارات داخلي قادر به مشاهده قسمتي از مدار مشتري نيز هستيم.

سقف ساده بسيار نقش

ديدن سيارات داخلي در عکس زير به سختي ميسر است چون آن ها بسيار کوچک شده اند و انگار خورشيد آن ها را بلعيده است.

سقف ساده بسيار نقش

عکس زير ده هزار تريليون تريليون برابر تصوير اول است و يا به عبارتي 100 برابر تصوير منظومه شمسي ( عکس قبل) است.

سقف ساده بسيار نقش

اين عکس با عکس قبلي تفاوت چنداني ندارد و ده هزار برابر تصوير منظومه شمسي است.

سقف ساده بسيار نقش

شايد اين تصوير دقيقا مشابه تصوير قبل باشد و ما فقط مي توانيم اندکي از ستاره ها را ببينيم.

سقف ساده بسيار نقش

 اين تصوير هم، همانند چند تصوير قبل است و اين امر به خاطر فواصل عظيم کيهاني است.

سقف ساده بسيار نقش

اين عکس ده بيليون بار بزرگتر از تصوير منظومه شمسي است. در اين فواصل عظيم همچنان تعداد کمي از ستاره ها را مي بينيم.

سقف ساده بسيار نقش

بالاخره از تصاوير مشابه خارج شديم و در اين عکس مي توانيم ستارگان زيادي را مشاهده کنيم.

سقف ساده بسيار نقش

فراموش نکنيد اين عکس فقط 100 بار بزرگتر از تصوير قبل است. در اين عکس مي توانيم قسمتي از کهکشان راه شيري را نظاره کنيم.

سقف ساده بسيار نقش

اکنون به کهکشان راه شيري نگاه مي کنيم. 10000 تريليون برابر تصوير منظومه شمسي. اما هنوز به انتهاي فضا نزديک نشده ايم.

سقف ساده بسيار نقش

اين تصوير يک ميليون تريليون برابر منظومه شمسي و 100 برابر کهکشان راه شيري است.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:52 توسط مریم نظری

فاكتورهای مقایسه هواپیماهای جنگنده

چهارشنبه 1389/10/15

فاكتورهای مقایسه هواپیماهای جنگنده    

هواپیماهای جنگنده

در مقایسه هواپیماها با یکدیگر فاکتورهای متعددی وجود دارد که چند نمونه از آن را طی این مقاله می آوریم:

1-مانور پذیری:

یعنی توانایی شیرجه زدن سریع و ناگهانی-اوجگیری قدرتمندانه و گردش كردن تند و بسته برای پیشدستی نمودن در متوجه كردن دماغه هواپیما بسوی هواپیمای دشمن

2-دید:

با وجود تمامی امكانات راداری-كنترل كنندگان زمینی و هواپیماهای AWACS(هشدار زود هنگام)خلبان جنگنده برای پیروزی در نبرد هوایی نزدیك به آنچه میبیند متكی است. دیدن بدون مانع به خلبان امكان برتری بیشتری میدهد.نمونه های موفق این دیدگاه هواپیماهای P-51D  موستانگ و F-16 فایتینگ فالكن میباشد.

3-برد:

یعنی توانایی حمل سوخت كافی برای نبرد از بلند شدن از پایگاه یا ناو  و جنگیدن و بازگشت دوباره به خانه.

هواپیماهای جنگنده

4-بقاپذیری:

یعنی توانایی تحمل و جذب صدمات قابل توجه حین نبرد و  بازگشتن به پایگاه مادر یا نهایتا یك مكان امن.

5-قدرت آتش:

قدرت آتش یك جنگنده نیز عاملی تعیین كننده در پیروزی است.

6-سقف پرواز:

بیشترین ارتفاعی كه یك جنگنده از آن به گونه ای موثر  به اجرای ماموریت بپردازد.

7-سرعت:

سرعت یك جنگنده به آن كمك میكند كه در كمترین زمان ممكن وارد صحنه نبرد شده یا آن را ترك نماید.

8-نسبت شكار:

عبارتند از نسبت هواپیماهای سرنگون شده دشمن توسط یك نمونه خاص از هواپیماهای خودی به نسبت تعداد سرنگون شده همان نوع هواپیمای خودی.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:50 توسط مریم نظری

ایستگاه فضایی بر روی ماه

چهارشنبه 1389/10/15

ایستگاه فضایی بر روی ماه

اگر یک شب از پشت تلسکوپتان به ماه نگاه کنید و متوجه شوید که یکی از مصنوعات ساخته شده تسوط بشر بر روی آن قرار گرفته است چه حسی خواهید داشت!

ایستگاه فضایی بر روی ماه

یک منجم فرانسوی به نام Theirry Legault موفق شد هنگام گذر ایستگاه فضایی بین المللی از مقابل ماه تصویری  مناسب با جزییات دقیق از این اتفاق تهیه کند. مدت زمان گذر ایستگاه از مقابل ماه با توجه به سرعت 7.5 کیلومتر بر ثانیه  ای آن تنها 0.55 ثانیه بوده است.  وی این عکس را در روز 20 دسامبر و در ساعت 21:34 به وقت جهانی گرفته است. همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید به نظر می رسد که ایستگاه فضایی بین المللی بر روی ماه فرود آمده است و آنجا ساکن شده است!

ایستگاه فضایی بر روی ماه

یکی از علایق منجمین آماتوری که عکاسی نجومی نیز می کنند این است که از مصنوعات دست بشر در فضای خارج از جو زمین تصاویر زیبا و منحصر به فردی تهیه کنند. گذر ایستگاه بین المللی فضایی از رو به روی خورشید یا ماه، گذر شاتل های فضایی از مقابل خورشید، قرار گرفتن ایستگاه فضایی و شاتل ها در کنار هم، دنبال کردن مسیر ماهواره در آسمان و ... همگی مواردی هستند که سوژه های مناسبی برای عکاسان به حساب می آیند. آن‌چه کمک می‌کند ساختار ایستگاه بین المللی فضایی را حتی با دوربین دوچشمی ساده‌ای تشخیص داد، سلول‌های خورشیدی بسیار وسیع آن است که طول این ایستگاه را از 100 متر بیشتر کرده است.

تصویر زیر شاتل آتلانتیس و ایستگاه فضایی را در مقابل خورشید در تاریخ 16 ماه می سال 2010 نشان می دهد.

ایستگاه فضایی بر روی ماه

ساخت ایستگاه بین المللی فضایی از سال 1998 آغاز شده و انتظار می رفت در سال 2003 به اتمام برسد اما تاخیرها و تعلیقهای مداوم باعث شد تاریخ تکمیل این آزمایشگاه بزرگ فضایی تا سال 2011  امتداد پیدا کند. البته ایستگاه بین المللی پایان تلخی خواهد داشت و با همه هزینه ها و تلاشهایی که برای تکمیل آن صورت گرفته است در اوایل سال 2016 میلادی از مدار خارج شده و در جایی از اقیانوس اطلس برای همیشه مدفون می شود زیرا در حال حاضر ناسا هیچ برنامه سرمایه گذاری طولانی مدتی برای ادامه فعالیت ایستگاه بین المللی فضایی تا بعد از سال 2015 ندارد.

ایستگاه بین المللی گامی موثر و مهم در ایجاد مراکز فضایی خارج از جو زمین به حساب می آید. ایجاد این مراکز فضایی و بحث قابل سکونت ساختن سایر سیارات یا اقمار منظومه شمسی وقتی با اهمیت می شود که بدانیم دانشمندان اعلام کرده اند اگر همین گونه پیش برویم نیمی از زمین تا 300 سال دیگر غیرقابل سکونت می شود.

ایستگاه فضایی بر روی ماه

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 19:49 توسط مریم نظری

خلاصه ای از زندگينامه-آيت-الله-سيستاني

سه شنبه 1389/05/26
ولادت

معظم له در روز 9 ربیع الاول سال 1349 هـ . ق در شهر مقدس مشهد متولد گردید و پدرش به میمنت نام جدّش او را (علی) نام نهاد.
نام پدر گرامیشان مرحوم سید محمد باقر و نام جدّ ایشان كه از بزرگان علم و زهد بوده سید علی میباشد. زندگینامه ایشان را مرحوم شیخ آقا بزرگ طهرانی در كتاب (طبقات أعلام الشیعه قسمت چهارم ص 1432) ذكر نموده است. گفته شده در نجف از شاگردان مولا علی نهاوندی و در سامرا از شاگردان مجدّد شیرازی و از شاگردان خاص مرحوم سید اسماعیل صدر گردید و در سال 1308 هـ . ق به شهر مقدس مشهد بازگردید و در آنجا مستقر گشت، و از مهمترین شاگردانش، فقید بزرگوار شیخ محمد رضا آل یاسین (قدس سره) میباشد.
خاندان معظم له از سادات حسینی میباشند كه در عهد صفوی در اصفهان میزیستند و از طرف سلطان حسین صفوی، جدّ اعلی ایشان سید محمد را به منصب شیخ الاسلامی در سیستان منصوب نمود و ایشان به آنجا منتقل شده و با خانواده شان در آنجا سكنی گزیدند.
از نوادگان ایشان سید علی جدّ معظم له، اولین شخصی بود كه به شهر مقدس مشهد مهاجرت نمود و در مدرسه مرحوم ملا محمد باقر سبزواری مستقر گردید و از آنجا برای تكمیل درس خود به نجف اشرف مهاجرت نمود.
حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) در پنج سالگی به تعلیم قرآن كریم پرداخت، سپس وارد مدرسه دار التعلیم دینی به منظور آموزش علوم دینی شد كه در این مدت نيز خوشنویسی را از استاد فن آموخت.
در سال 1360 هـ . ق به امر پدر بزرگوارشان شروع به آموختن مقدمات علوم حوزوی نمود كه مجموعه ای از دروس ادبی همچون (شرح الفیه ابن مالك، مغنی ابن هشام، مطول تفتازانی، مقامات حریری و شرح نظام) را نزد مرحوم ادیب نیشابوری و بعضی دیگر از اساتید پرداخت. همچنين (شرح لمعه و قوانین) را نزد مرحوم سید احمد یزدی فرا گرفت و قسمتی از دروس سطوح مثل (مكاسب، رسائل و كفایه) را نزد عالم جلیل شیخ هاشم قزوینی خواند.
تعدادی از كتب فلسفی همچون (شرح منظومه سبزواری، شرح الاشراق و اسفار) را نزد مرحوم آیسی خوانده و (شوارق الالهام) را نزد مرحوم شیخ مجتبی قزوینی آموخت و از محضر علامه محقق میرزا مهدی اصفهانی و همچنين از محضر میرزا مهدی آشتیانی و میرزا هاشم قزوینی بهره هاى فراوان برده است.
پس از فراگیری (علوم ابتدائی، مقدمات و سطح) نزد برخی از اساتید و مدرّسان به فراگیری (علوم عقلیه و معارف الهیه) پرداخت. سپس در سال 1368 هـ . ق به شهر مقدس قم مهاجرت نموده و از محضر مرجع بزرگ آیت الله بروجردی (قدس سره) در درس فقه و اصول شركت نمود و از دانش و معرفت فقهی او بویژه در علم رجال و حدیث استفاده بسیاری نمود. وی همچنین در دروس فقیه و عالم فاضل سید حجت كوه كمره ای (قدس سره) و تعدادی از علمای معروف آن دوره شركت جست.
معظم له در مدت اقامت خود در قم مكاتباتی كه با مرحوم سید علی بهبهانی (یكی از علمای برجسته اهواز و از تابعین مدرسه محقق شیخ هادی طهرانی) درباره بعضی از مسائل (قبله) داشته است، به طوری كه در این مسائل مناقشات مفصلی حول آراء مرحوم محقق طهرانی داشته و مرحوم بهبهانی از آراء استاد خود دفاع می نمود، پس از مدتی مكاتبه، مرحوم بهبهانی نامه تشكری برای معظم له فرستاده و از ایشان تمجید و تقدیر كاملی نمود، و قرار بر آن شد كه ادامه بحث در موقع تشرّف ایشان به مشهد انجام گیرد.
در سال 1371 هـ . ق معظم له از قم به نجف اشرف مهاجرت نمود، و در روز اربعین حسینی (علیه السلام) وارد كربلا گردید، سپس به نجف سفر نمود. به مدرسه بخارائی وارد شده و مستقر گردیدند، كه در محضر اساتید بزرگی همچون آیت الله خوئی و شیخ حسین حلی (قدس سرهما) در فقه و اصول به مدت طولانی حاضر گردید و همچنین در این مدت هم در دروس بزرگانی همچون آیت الله حكیم و آیت الله شاهرودی (قدس سرهما) حاضر گردید.
در سال 1380 هـ . ق معظم له تصمیم رجوع به موطن خود مشهد گرفت و با تصور اينكه در آنجا مستقر خواهد شد، لذا اساتیدشان آیت الله خوئی و شیخ حسین حلی (قدس سرهما) درجه اجتهاد وى را مكتوب نمودند. همچنین محدث بزرگ، آقا بزرگ طهرانی شهادت دیگری در تبحر ایشان به علم رجال و حدیث مكتوب نمود.
معظم له در سال 1381 هـ . ق بار دیگر از وطن خود به نجف بازگشت و با ورودشان شروع به درس (خارج فقه در باب مكاسب شیخ انصاری) و متعاقب آن (شرح عروه در باب طهارت) و بیشتر (كتاب صلاة) را تدریس نمودند، تا در سال 1418 هـ . ق بعد از آنكه (كتاب صوم) را به پایان رسانده بود، شروع به (شرح كتاب اعتكاف) نمود.
در این مدت در موضوعات مختلفی همچون (كتاب قضاء، ابحاث ربا، قاعده الالزام و قاعده تقیه) بحثهای فقهی داشته اند. همچنین در این مدت بحثهایی در (علم رجال) كه شامل (حجیت مراسیل ابن ابی عمیر، شرح مشیخة التهذیبین و غیره) نیز داشته اند.
همچنین معظم له بحثهایی در علم اصول را در شعبان 1384 هـ . ق شروع نموده و دوره سوم تدریس را در شعبان 1411 هـ . ق به پایان رساندند و تمام درسهای ایشان در بحثهای فقه و اصول از سال 1397 هـ . ق تا به حال به صورت كاستهای صوتی موجود میباشد. و در این روزها (1423 هـ) مشغول به تدریس (كتاب زكات از شرح عروة الوثقی) میباشند.

نبوغ علمی

معظم له همواره در بحوث اساتید خود استعداد و هوش فوق العاده ای داشته و برجسته تر از همه همشاگردانش بود. وی در كثرت تحقیق و تتبع در مسائل فقهی و رجال و تداوم فعالیت عـلمی و آشنائی با بسیاری از نظریه ها در میدانهای علمی گوناگون در حوزه، مهارت استثنائی نشان دادند.
شایان ذكر است كه میان معظم له و شهید صدر (قدس سره) در حوزه نبوغ علمی، رقابت شدید بود. لذا می توان از گواهی اجتهاد ايشان كه دو تن از اساتید وی یعنی آیت اللّه العظمی سید ابوالقاسم خوئی (قدس سره) و علامه حسین حلی (قدس سره) نگاشته اند پی برد.
مـعروف است كه آیت اللّه خوئی (قدس سره) به هیچ یك از شاگردان خود، به جز حضرت آیت اللّه الـعـظمی سیستانی (دام ظله) و آیت اللّه شیخ علی فلسفی (يكى از علمای معروف مشهد) گواهی خطی ندادند. و نـیـز علامه آقا بزرگ تهرانی (قدس سره) برای معظم له در سال 1380 هجری قمری گواهینامه نوشته است و در آن از مهارت و درایت وی در علم رجال و حدیث تمجید نموده است . یـعـنی هنگامی كه ايشان هنوز به سن 31 سالگی نرسیده بودند حائز این مرتبه والا گردیده اند.

تألیفات و دستاوردهای فکری

نـزدیک بـه 34 سال پیش، ايشان تدریس بحث (خارج فقه، اصول و رجال) را شروع نمودند. و نیز بحثهایی پیرامون (مكاسب، طهارت، نماز، خمس) و برخی از قواعد فقهی مانند (تقیه، و الزام) به انجام رساندند. ايشان تـدریـس اصول را در سه دوره تمام نموده كه بعضی از بحثهای این دوره، مثل بحثهای (اصول عـلمی، تعادل و تراجیح) و همچنین بعضی از مباحث فقهی و برخی از (ابواب نماز، قاعده تقیه و الزام) آماده چاپ است.
عـده ای از فـضـلای مـعروف كه هم اكنون بعضی از ایشان مدرّس بحث خارج می باشند مانند (علامه شیخ مـهـدی مـرواریـد، علامه سید مرتضی مهری، علامه سید حبیب حسینیان، سید مرتضی اصفهانی، علامه سید احمد مددی، عـلامه شیخ باقر ایروانی) و تعدادی از اساتید حوزه های علمیه، بحث ایشان را به بررسی گذاشتند. معظم له همزمان با تدریس و بحث، مشغول تألیف و نگاشتن كتابهای مهم و چند رساله شدند. هـمـچنین، ايشان كلیه تقریرات بحثهای اساتید خود را نيز به رشته تألیف درآورده اند.

روش بحث و تدريس

روش حـضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) از دیگر روشهای اساتید حوزه و ارباب بحث خارج تفاوت دارد. برای مثال: در زمینه بحث (علم اصول) به ویژگیهای زیر اشاره کرد:
الف ـ ذكر تاریخ بحث و شناخت اصول و پایه های آن:
مانند: سهولت و آسـانی (مشتق) وتركیبات آن باشد، یا عقیدتی ـ سیاسی ، مانند: بحث تعادل و تراجیح، كه در آن گفته است: (قضیه اختلاف احادیث نتیجه مبارزات و كشمكشهای فكری و عقیدتی آن زمان و نیز شرایط سیاسی زمان امامان علیهم السلام بود. و اندك اطلاعی از تاریخ این بحث ما را به گوشه و كنار آن مسئله و حقیقت افكار و آراء كه در این باره مطرح است، می رساند).
ب ـ پیوند میان فكر حوزوی و فرهنگهای معاصر ضمن بحث از معنی الفاظ:
مؤلف كتاب (الكفایة) عقیده خود درباره معانی الفاظ را بر اساس نظریه فلسفی معاصر، كه به نام (نظریه تكثر ادراكی) در فعالیت ذهن بشری و خلاقیت آن است، ساخته است. بـه ایـن مـعـنی كـه ذهـن ممكن است یك مطلب را با دو شكل مختلف تصور كند: یكی را با استقلال و دقت و وضوح ، كه به او (اسم) گفته می شود و دیگری با انقباض یا گرفتگی ، كه آن (حرف) نامیده می شود، و وقـتی كه وارد بحث (مشتق) می شود، ایشان از زمان، با بینش فلسفی جدید كه در غرب رایج است، و اینكه باید زمان را از مكان به لحاظ تعاقب نور و ظلمت جدا كرد، سخن می گوید.
و ضـمن بحث درباره (صیغه امر) و بحث از (تجری)، نظریه برخی از علمای جامعه شناسی را مـطـرح می كـنـند كه بر این عقیده اند كه سؤال ناشی از تداخل صفت درخواست كننده باید از حقیقت درخواست او تفكیك شود.
مـلاك اسـتـحـقـاق عقوبت و جزا، یاغی شدن عبد بر علیه مولای خود است، و این حالت مبنی بر تقسیمات و طبقه بندی جوامع قدیم بشری است كه سروران، غلامان، برتر، بدتر، و... داشته است. در واقـع، ایـن نظریه از بقای فرهنگهای دیرین، كه با زبان رده بندی نه زبان قانونی كه مبنی بر مصالح انسانی عام است تكلم می كردند.
ج ـ اهتمام نسبت به اصولی كه با فقه ارتباط دارد:
یك طلبه می تواند اغراق و تفصیل علماء را در بـحـثـهای فقهی كه هیچ ثمره علمی یا فایده فكری ندارند، ملاحظه كند، مانند بحثهایی كه درباره (وضع) می كنند، و اینكه آیا (وضع) یك امر اعتباری یا تكوینی ، یا امری است كه متعلق بـه تـعـهـد یـا تخصیص است، یا بحثهایی كه در بیان موضوع (علم) و برخی از عوارض ذاتی در تعریف موضوع (علم) و مانند آن می كنند.
امـا آنـچـه كـه در دروس حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) مشاهده می شود، كوشش فراوان و بذل نهایت زحمت برای به دست آوردن مبنای علمی محكم و استوار در بحثهای اصولی در رابطه با روشهای استنباط، نظیر مباحث اصول عملی، تعادل و تراجیح، و عام و خاص، می باشد.
د ـ نوآوری:
بسیاری از اساتید ماهر حوزه، روح یا فن نوآوری و تجدید را دارا نیستند، و همیشه سـعی ایـشان بر این بوده كه تعلیقی یا حاشیه ای بر این كتاب یا آن رساله بنگارند، بدون اینكه به جوهر بحث بپردازند، لذا می بینیم كه این نمونه از اساتید فقط آری موجود را بحث نموده و از بین آنـها یكی را انتخاب می كنند، و خود را با عباراتی مانند (فتأمل) یا (فأفهم) یا (در این اشكال دو اشكال وجود دارد) و (باید در این دو اشكال تامل بخرج داد) و... مشغول می كنند.
هـ ـ نـكـاح اهل شرك جایز است:
ايشان این قاعده را كه (تـزاحـم) نـام دارد، و فـقـهـا و اصولیین آن را به عنوان یك قاعده عقلی یا عقلائی صرف، مطرح می كـنـند، ضمن قاعده (اضطرار)، كه یك قاعده شرعی و نصوص فراوانی درباره اش ذكر شده ، مثل (هر چیزی را كه خداوند حرام كرده است برای مضطر حلال كرده است)، می دانند. در واقع ، قاعده (اضطرار) همان قاعده (تزاحم) است . و یـا ایـنـكه فقها و اصولیین قاعده ای را بیهوده طول می دهند، مانند آنچه در قاعده (لا تعاد) مشاهده می كنیم، كه فقها آن را، به دلیل وجود نص مخصوص نماز می دانند. در صـورتی كـه آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) روایت (لا تعاد الصلاة الا من خمسة) را مصداق كبری دیگری كه شامل نماز و واجبات گوناگون می باشد، می شناسند. ایـن كـبری در آخر متن روایت موجود است كه عبارت است از (و لا تنقض السنة الفریضة)، پس آنـچـه كـه مسلم است در نماز و غیره ترجیح فریضه بر سنت است، مانند ترجیح وقت و قبله، زیرا وقت و قبله از فرایض هستند نه سنت.
و ـ دیدگاه اجتماعی:
بعضی از فقها متون را تحت اللفظی ترجمه و معنی می كنند. به عبارت دیگر، خودشان را مقید به حروف متن می سازند بدون اینكه فراتر از آن بروند و به معانی وسیع آن متن، بپردازند.
بـعـضی دیـگـر از فـقـهـا شرایطی كه متن در آن گفته شده است را مورد بحث و بررسی قرار می دهند تا با حوادثی كه بر دلالت آن متن تاثیر مستقیم می گذارند، آشنا شوند. بـه طـور مـثال، اگر به حدیث پیغمبر گرامی، كه در آن خوردن گوشت حمار اهلی را (در جنگ خیبر) حرام كردند بنگریم، می بینیم كه بعضی از فقها به یكایك حروف این حدیث عمل می كنند، بـه ایـن معنی كه گوشت حمار اهلی را، طبق این حدیث ، حرام می دانند، در صورتی كه كه اگر به شـرایط خاصی كه این حدیث در آن گفته شده است توجه كافی مبذول شود، به منظور اصلی و هدف اساسی كه پیغمبر گرامی می خواستند آن را در این حدیث پیاده كنند پی خواهیم برد، و آن این است كه جنگ با یهودیان خیبر نیاز مبرم به سلاح و تجهیزات داشت، و سلاح و تجهیزات، در آن زمان آن هم با آن شرایط سخت كه مسلمانها در آن بسر می بردند، به غیر از چهارپایان قابل حمل و نقل نبود. پـس، بـه ایـن نتیجه می رسیم كه مراد از این حدیث نهی حكومتی بوده یعنی بری یك مصلحت خـارجی كـه شـرایـط آن روزها اقتضا می كرد، چنین دستوری صادر شده است و نباید به عنوان تشریع یا حرمت و یا كراهت تلقی شود.
ز ـ داشـتن علم و درایت در استنباط:
معظم له بر این عقیده هستند كـه یك فقیه باید از زبان و دستور عرب اطلاع كامل داشته باشد، و با نثر، اشعار و مجازهای عربی آشنا باشد تا بتواند متون را بر طبق موضوع ، نه ذات ، درك و طبقه بندی كند. و نـیـز بـاید بر احادیث اهل بیت (علیهم السلام) و راویان آن، احاطه كامل داشته باشد زیرا معرفت علم رجال برای هر مجتهد واجب و ضروری است. هـمچنین ، حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) آرای منحصر به فردی دارند كه با آنچه مشهور و معروف است، تفاوت دارد.
مـثـل ایـشان در مساله عدم اعتماد به توهین (ابن غضائری) نسبت به دیگران ، یا به خاطر توهین بیش از حد، و یا به خاطر عدم ثبوت نسبت كتاب به او، رأی مغایری دارند، و آن این است كه ، كتاب مزبور تحقیقا به او برمی گردد، و غضائری بیش از نجاشی، شیخ، و غیره، مورد اعتماد می باشد. ایشان بر این عقیده اند كه برای تعیین شخصیت راوی و تایید كردن او تا اینكه بتوان یك حدیث را، حـدیـث مسند یا مرسل نامید، باید به روش طبقات اعتماد كرد، و این همان روش مرحوم آیت اللّه بروجردی (قدس سره) بود.
معظم له باور دارند كه فقیه باید از كتب حدیث و اختلاف نسخه ها با یـكـدیگر، و درك موقعیت و حال و احوال مؤلف، از لحاظ ضبط و صحت، و نیز روش تالیف كه این مؤلف یا آن راوی به كار برده ، اطلاع كافی داشته باشد. به عنوان مثال ايشان این امر را كه، صدوق در نقل اخبار، روایات و احـادیـث دقـیـقـتـر از دیـگران می باشد قبول ندارد، بلكه شیخ را، طبق كتب موجود و بر اساس قرینه، ناقلی امین و قابل اعتماد می داند. و حـال آنـكـه معظم له و شهید صدر در این باره كوشش و فعالیت بسیاری از خود نشان داده اند، و همواره نوآوری و تجدید را پیشه می گیرند. و وقـتی كه آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) وارد بحث (تعادل) و (تراجیح) می شوند به این نتیجه می رسند كه راز این بحث، در علت اختلاف احادیث نهفته است. پـس، اگـر مـا به علل اختلاف متون شرعی بپردازیم، آن مشكل بزرگ و به ظاهر حل نشدنی حل خواهد شد. و خواهیم دید كه، از روایات (ترجیح) و (تغییر) كه صاحب (كفایه) آنها را بر استحباب حمل كرده است، بی نیازیم . شـهید صدر همین بحث را بررسی كرده است، لكن بر اساس عقل صرف، نه بر اساس ذكر شواهد تاریخی و حدیثی، و ارائه قواعد مهم برای حل اختلاف.
ح ـ مقایسه میان مكتبهای گوناگون:
همه می دانیم كه بیشتر اساتید بحثها را از دید یك مكتب یا عقیده بررسی و مطالعه می كنند، ولی معظم له از این قبیل نیستند. وی مـیـان حـوزه مشهد، قم و نجف اشرف مقایسه می كند، و آرای میرزا مهدی اصفهانی (قدس سره) كه یكی از علمای معروف مشهد بشمار می رود، آرای آیت اللّه بروجردی (قدس سره) كه سمبل تفكر حوزه علمیه قم می باشد، و نیز آرای سه محقق معروف، آرای آیت اللّه خوئی (قدس سـره) و شیخ حسین حلی (قدس سره)، به عنوان نمایندگان حوزه علمیه نجف اشرف را، همه با هم مطرح می كند. در حقیقت، این نوع روش، زوایا و گوشه های بحث را به نحو احسن به ما نشان می دهد.
و اما روش فقهی آن بزرگوار، در واقع چند ویژگی دارد، از جمله :
1 ـ مـقـایـسـه میان فقه شیعه و فقه دیگر مذاهب اسلامی بدون تردید، آگاه شدن از تفكر فـقهی اهل تسنن در عصر به وجود آمدن متن، مثل (موطا مالك) و (خراج ابو یوسف) و امثال آن، ایـن امكان را به ما می دهد تا از مقاصد ائمه (علیهم السلام) و نظر ایشان هنگام گفتن این حدیث یا آن سخن، مطلع شویم.
2 ـ بكارگیری علم حقوق معاصر در بعضی از موارد فقهی، مانند مطالعه قانون دولت عراق، مصر و فرانسه، هنگام بررسی (كتاب بیع و خیارات)، چرا كه شناختن اسالیب قانونی معاصر به انسان تـجـربـیـات زیـادی می بخشد، كه بتواند در تحلیل قواعد فقهی و توسعه دادن به طرز تفكر او و موجبات تطبیق آن همه نكات مهم ، فعال باشد.
3 ـ بـیـشـتر علمای ما هیچ تغییری روی قواعد فقهی كه از علمای گذشته به آنها رسیده انجام نـمی دهـنـد، در حـالیكه می بینیم آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) سعی بر این دارد كه به بعضی از قواعد فقهی تنوع بخشد. مثلا درباره قاعده (الزام) كه بعضی از فقها آن را به عنوان قاعده (مصلحت) می شناسند كه بر اسـاس آن مـسلماً حق دارند برای بدست آوردن منافع شخصی خود، گاهی از قوانین مذاهب دیـگـر اسلامی، ولو اینكه این قوانین با مذهب اصلی خود آنها سازگار نیست، تبعیت می كنند، در صـورتی كـه حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) این وضع را قبول ندارند، و احترام هر مذهب و قوانین آن مذهب و مذاهب دیگر را، واجبتر و مقدمتر می دانند، همانند قاعده (لكل قوم نكاح) یعنی (هر ملت، نكاح و رسم ازدواج مخصوص به خود را دارد).

خصوصیات و ویژگیها

هر كس كه از نزدیك با حضرت آیت اللّه سیستانی (دام ظله) معاشرت و رفت و آمد كند، به زودی به شخصیت ممتاز و روحیه ای ایده آل او پی خواهد برد. ایـن شخصیت و روحیه اى كه ايشان دارا هستند، وی را به یك الگوی برجسته و عالم ربانی مبدل كرده است. اكنون بـه بـعـضی از فـضـایـل و مـكارم اخلاقی آن بزرگوار، كه از نزدیك شاهد آن بوده ايم، می پردازیم:
الـف ـ انـصاف و احترام به رأی دیگران:
ایشان عاشق علم هستند، و ارادت خاص نسبت به معرفت و رسیدن به حقایق دارند. همواره به رأی دیگران احترام می گذارند، همیشه كتاب به دست هستند، و هرگز خواندن، تتبع، بحث و آگاه شدن از آرای دیگر علما را فراموش نكردند. لـذا گـاهی اوقات، ایشان بحثهای برخی از علما كه شاید هم به آن صورت معروف نباشند، مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد. و ایـن خـودش نـشانگر این است كه، حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) توجه خاصی و احترام فوق العاده نسبت به رأی دیگران دارد.
ب ـ ادب و نـزاكـت در مـحاوره ها:
همینطور كه همه می دانند، جلسات بحث و محاوره اى كه بین طـلـبـه هـا یا میان یك طلبه و استادش ، بخصوص در حوزه علمیه نجف اشرف، انجام می گیرد، بسیار محکم و جدی می باشند. البته، در بعضی مواقع، این نوع روش برای طلبه ها مفید است، ولی در عین حال، همیشه تندی، روش صحیحی برای بحث و گفتگو نیست، و هرگز به هدف علمی مطلوب نمی رساند، و به غیر از تلف كردن وقت، و دور ساختن طلبه ها از روح مذاكره، چیز دیگری دربرندارد.
از جـهـت دیـگـر، هـمـیشه درسها و بحثهایی كه حضرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) با شـاگـردانشان برپا می كنند، بر اساس ادب و احترام دوجانبه میان شاگرد و استاد بوده و هست، گرچه حتی بسیاری از موضوعات یا بحثهایی كه جلوی ایشان مطرح می شوند، ضعیف و بی پایه اند. یـكی دیگر از خصوصیات ايشان این است كه سعی دارند جوابی را كه به شاگردانشان می دهند تكرار كنند، تا آنها مسأله مطرح شده را درك كنند. اما، اگـر سـؤال كننده روی نظر خود اصرار كند، ايشان سكوت را ترجیح می دهند.
ج ـ تـربیت:
تدریس، یك وسیله برای كسب پول در مقابل آن، یا یك وظیفه رسمی كه استاد را وادار به انجام آن كند، نیست. بلكه سعی یك استاد خوب، مهربان و دلسوز، باید بر این باشد كه شاگردانش را تربیت كند، و آنان را به مقام علمی والا و پیشرفت دائم برساند. لذا محبت، لازمه این كار می باشد. گذشته از اینكه، همواره و در همه جا آدم بی خیال و وظیفه نشناس موجود است، ولی در كنار آن، اساتیدی هستند مخلص، دلسوز، رئوف و فهمیده، كه هدف اصلی ایشان ادای رسالت تعلیم و تعلم به نحو احسن است.
شایان ذكر است كه آیت اللّه حكیم (قدس سره) و آیت اللّه خوئی (قدس سره) همیشه سمبل اخلاق حـسـنـه بـودنـد، و آنـچـه كه از آیت اللّه سیستانی (دام ظله) دیديم و شاهد آن بوديم ، همان اخلاق اساتیدشان بوده است. ايشان همواره از شاگردانشان تقاضا می كنند كه بعد از پایان درس، از ایشان سئوال كنند.
حـضـرت آیت اللّه العظمی سیستانی (دام ظله) همیشه به شاگردان خود توصیه می كنند كه به اساتید و علما اعلام احترام بگذارند، و هنگام سئوال یا بحث هر موضوع با آنان، نهایت ادب را رعایت كنند. وی مدام از اساتید خود، و روحیه عالی ایشان اخبار و قصه های فراوانی نقل می كند.
د ـ پارسائی و تقوا:
بعضی از علمای نجف اشرف خود را از دعوا و مرافعه دور می كنند، اما عده ای آن را گریز و فرار از واقعیت، یا هراس و ضعف در بیان می دانند. ولی اگر به این مسأله، از زاویه دیگری بنگریم، خواهیم دید كه در واقع، این یك امر مثبت است، بلكه در خیلی از موقع ها، مهم و ضروری است. حـال، اگر همان علما احساس كنند كه امت اسلامی یا حوزه، به علت رویداد مهیج و یا ابهامی در بـعضی از مفاهیم اسلامی در معرض خطر قرار گرفته است، بدون تردید، در صحنه خواهند بود، چرا كه آنان خوب می دانند كه هر عالم باید، در مواقف سخت و حساس، علم خود را اظهار كند.
نـكته مهمی كه نباید اینجا از یاد برد این است كه ، همیشه ايشان در مواقع فـتـنـه و آشـوب، سكوت را رعایت می كردند، همانطوری كه بعد از درگذشت آیت اللّه بروجردی (قـدس سـره) و آیـت اللّه حـكـیـم (قدس سره)، و بروز تعصبات شخصی و رقابت برای رسیدن به مـنـصـب و كرسی، حضرت آیت اللّه سیستانی (دام ظله) همان سیاست ثابت خود را دنبال كرد، و هیچگاه هدف خود را، رسیدن به لذتهای دنیوی، سلطه جوئی، یا مقام قرار نداد.
هـ ـ آثـار فـكـری:
حـضـرت آیت اللّه سیستانی (دام ظله) تنها یك فقیه نیستند، بلكه ایشان یك شخصیت متبحر، دانا و داری یك بینش بالنده در حوزه اقتصادی و سیاسی است. ايشان نـظرات ارزشمندی درباره اداره و جامعه شناسی دارد، و همواره از اوضاع معاصر كه بر جامعه اسلامی حاكم است، مطلع و آگاه است.
قابل ذكر است كه معظم له در عیادتی كه از استادشان مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم خوئی (قدس سره) در 29 ربیع الثانی 1409 هـ . ق داشته اند استادشان از ایشان خواستند كه به جای ایشان در مسجد خضراء امامت نماز جماعت را به عهده بگیرند كه ایشان در بدو امر این موضوع را قبول ننمودند و لیكن آن مرحوم اصرار زیادی نموده و فرمودند: (اگر میتوانستم همچنانكه مرحوم حاج آقا حسین قمی (قدس سره) حكم میكرد شما را مجبور به قبول مینمودم) اما معظم له چند روز مهلت خواستند و پس از آن در 5 جمادی الاول 1409 هـ . ق امامت نماز را قبول نموده و این كار تا آخرین جمعه ماه ذی الحجه سال 1414 هـ . ق كه مسجد خضراء بسته شد، ادامه داشت.
معظم له جهت اداء فریضه حج در سال 1384 هـ . ق و دو بار متوالی در سالهای 1405 هـ . ق و 1406 به بیت الله الحرام مشرف شده اند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:11 توسط مریم نظری

عصر امام خمینی (ره) و رويكرد ديني ومعنوي انسان معاصر

سه شنبه 1389/05/26

1-   ازديدگاه غريبان

بااوج گرفتن رويكرد ديني ومعنوي انسان معاصر‌،  تلاش روزافزون وحساسيت چشم گيري از سوي صاحب‌نظران  غربي در جهت شناخت وتحليل اين پديدة جهاني به وجود آمده است.كارشناسان غربي درفرصت ‌‌‌‌هاي گوناگون به بيان نظرات وارائه تحليل‌‌‌‌‌هاي خود دراين زمينه مي‌پردازند.

«بيل مايزر» روزنامه‌نگار ومحقق آمريكايي طي ده برنامه متوالي كه از شبكة تلويزيوني PBC   پخش شد باارائه نتايج تحقيقات خود در اين زمنيه اظهار داشت :

«مردم در سارسر جهان از مادي‌گرايي  وماترياليسم خسته شده‌اند و به سرعت سوي معنويت باز مي‌گردند واين بازگشت چندي است كه آغاز شده‌است.»

وي افزود :«دين وپيروي و محض از اصول آن بار ديگر مورد توجه قرار گرفته است. »

متفكراني چون جورج ويگل – انديشمند غربي - «غير مادي {مذهبي} شدن جهان را از واقعيت‌‌‌‌‌هاي  برجستة زندگي اواخر قرن بيستم »ميدانند. »

دكتر «پنتي كايين»ا زمحققان و اساتيد دانشگاه فنلاند نيز معتقد است :

«{در جهان امروز} تمايل براي پذيرش دين به وجود آمده و اين تمايل رو به افزايش است. »

«پيتر شولاتر» نويسنده مفسر سياسي مشهور كشور آلمان‌،  طي،سخنراني در سمينار اسلام واختلافات فرهنگ جهاني اظهار مي‌دارد :

«اكنون نهضت بازگشت به دين ومدينه فاضله آغاز شده است »

«جرج متالينوس»استاد سياسي كليسا و دانشكدة الهيات اتن (يونان) هم تصريح مي‌كند:

«...در اين عصر‌،  مذهب و بازگشت به ديانت رونق گرفته است »چنان‌كه‌،  پروفسورخوزه ماريا انديشمند اسپانيايي هم مي‌گويد :

«الآن در دنيا رويكرد به مذهب چشم گير است. »

«گوستاو ينبور» خبرنگار روزنامة آمريكايي نيويورك تايمز نيز طي گزارشي از اجتماع گسترد‌‌‌‌ه اي كه در آن سخنرانان آمريكايي بر لزوم بازگشت به دين تأكيد نمودند‌،  اعلام نمود:

«نه تنها در آمريكا كه همة نقاط جهان توجه مردم به مذهب وخدا رو به افزايش چشم گير است. »

بن بست نظرية افول مذهب

بسياري از تحليل‌گران غربي جريان رويكرد ديني رابسيار قوي‌تراز حد متصور دانسته و با بيان اين مطلب كه :

«در شرايط حاضر هيچ قدرت اجتماعي  قوي‌تر ازدين (درجهان)وجود ندارد. »

و با تأكيد براين كه :«مردم دنيا به طور روز افزون چه در شرق و چه درغرب به طرف خداوند‌،  مذهب ومعنويت سوق پيدا مي‌كنند.»

اعتقاد خود را اين گونه ابراز ميدارند كه :

«جريان بازگشت ملت‌ها به دين باوري همانند يك سيل خروشان به راه افتاده است واين تصور كه سكولاريسم همة جهان رادر بر مي‌گيرد به پايان رسيده است. »

وتصريح مي‌نمايند:

«همه به اشتباه دراين انديشه بودند كه دنياگرايي درحال به تحليل بردن مذهب است وهيچ چيز نمي‌تواند مانع آن شود. »

قرن بيست و يكم :قرن بسط نفوذ فوق العادة مذهب

بسياري از صاحب‌نظران غربي بااعتقاد به تجديد حيات ديني بشر معاصر وشتاب فزايندة آن اكنون از افق‌‌‌‌‌هاي روشن پيش روي اين پديدة در قرن بيست و يكم سخن مي‌گويند، آنان «قرن بيست و يكم  را قرن بسط نفوذ فوق العادة مذهب درابعاد مختلف زندگي بشر «مي‌دانند.

«رابرت ماكواند»نويسندة آمريكايي باتوصيف قرن بيست و يكم (ميلادي)به قرن كنج‌كاوي ومعنوي بشر با ارائه امار وارقام و شواهد موجود پيش‌بيني مي‌نمايد كه «سدة جديد،دورةجديد هيجانات مذهبي خواهد بود‌،  وانتظارات مردم در اين زمينه به شدت افزايش خواهد يافت. »

هفته نامة فرانسوي آبزرواتور در تأييد همين واقعيت ضمن طرح پيش‌بيني آندره مالرو‌،  نويسندة بزرگ فرانسوي و وزير فرهنگ اسبق فرانسه‌،  از قول وي مي‌نويسد:

«قرن 21 ميلادي يا اصلا وجود نخواهد داشت و ياقرن مذهب خواهد بود. »اين هفته نامه افزود :

            «پيش‌بيني مالرو به حقيقت پيوسته ودرهمه جا بازگشت به مذهب به چشم مي‌خورد. »

 

2-   رويكرد ديني ومعنوي شهروندان جوامع غربي

جريان بازگشت دوبارةانسان عصر امام خميني (ره) به سوي ارزش‌‌‌‌‌هاي معنوي واعتقاد‌‌‌‌هاي ديني به سرعت درحال رشد وگسترش در عرصة جهاني مي‌باشد.

      اما آنچه دراين ميان كنجكاوي هر محققي را بر مي‌انگيزد  ظهور ونفوذ گستردة جريان مذكور دركانون غفلت‌زدگي و مادي‌گرايي افراطي  در جهان معاصر يعني جوامع غربي مي‌باشد.

بر اساس نتيجة يك تحقيقات آماري كه توسط مؤسسة «برند فيو چرزگروپ» تهيه شده است: توجه وگرايش به مسائل وموضوعات مذهبي درميان شهروندان كشور‌‌‌‌هاي غربي خصوصا قشر نوگرا و مدرن پسند‌،  روندي رو به افزايش دارد. »

كارشناسان غربي با تاييد اين مطلب كه «الآن در غرب كليساها پر جمعيت‌تر از سابق هستند» اظهار مي‌دارند :« اين روزها در امريكا وانگليس و فرانسه واسپانيا بازگشت ديني آن قدر قوي است كه هم چيز را تحت شعاع خود قرار داده است. »

پديدة خداجويي انسان غربي موجب تحولات عظيمي‌در مركز ثقل تمدن غرب يعني ايالات متحدة آمريكا گشته است.

كارشناسان  معتقدند :«به سبب خداجويي درميان مردم آمريكا بر ميزان توجه آنان به مسائل مذهبي چه به صورت فردي وچه از لحاظ اجتماعي افزوده شده است و اين امر بدون شك مهم‌ترين ومنحصرترين رويداد دهة هفتاد و هشتاد در آمريكاست‌،  واگر بگوييم اين جريان مي‌رود تا همة جامعة آمريكا و رفتار مردم وفرهنگ كشور را در سال‌‌‌‌‌هاي آيندة اين قرن تحت تأثير قرار دهد حرف باطلي نگفته  ايم. »

«رابرت ووتنا »استاد جامعه شناسي دانشگاه بريستون‌،  و «دانلاتين»گزارش‌گر مذهبي هم در  كتاب‌‌‌‌‌هاي  جديد الانتشارشان باعنوان «بعد از بهشت »و«به دنبال خريدايمان »بر اساس  مصاحبه‌‌‌‌‌هاي پي در پي و داده‌‌‌‌‌هاي تحقيقاتي متفقا معتقدند:

«هم اكنون هجوم مردم امريكا به زندگي‌‌‌‌‌هاي مذهبي به صورت   بي سابقه  اي  درحال افزايش است. »

اين دو كارشناس دردو تحقيق جداگانه در شرق وغرب ايالات متحدة آمريكا به اين نتيجه رسيده‌اند كه :

«اعتقاد به خداوندو رفتن به عبادتگاه‌ها در ميان مردم بيش از هردورة ديگر مرسوم گرديده است. »

يكي ديگر از صاحب‌نظران  غربي در اين باره مي‌نويسد:

«مذهب در اشكال گوناگون خود را در جامعة امريكا متجلي ساخته وهم اكنون در حال شكل دادن به فرهنگ مردم آمريكا مي‌باشد. »

رويكرد ديني ومعنوي غرب در آيينة اطلاعات

گسترش دامنة جريان معنويت خواهي و خداجويي به كشور‌‌‌‌هاي غربي يكي از شگفت‌آورترين تحولات چند قرن اخير را پديد آورده است كه به لحاظ اهميت موضوع به طرح برخي

از گزارش‌‌‌‌‌هاي موجود در اين زمينه مي‌پردازيم:

«امروزه بخش مهمي‌ از جنوب آمريكا  از جنوب شرقي تاغرب را كمربند مذهبي (Religius  Beit)  مي‌گوبند،زيرا در اين منطقه فعاليت ديني دردو دهة اخير‌،  رو به رشد بوده است‌،  اين مطلب را تعدا دشركت كنندگان دركليسا وپاسخ دهندگان به پرسش‌نامه‌ها  ونظر سنجي ها تأييد ميكند‌،  اكنون بيش از 80 % مردم آمريكا خود را افراد ديني معرفي مي‌كنند‌،  90% مردم آمريكا اظهار ميدارند :خدا وجود دارد. »

دراين نظر سنجي‌ها 60-65% مردم انگلستان و 70 % مردم ايتاليا به چنين نظري قائل بوده‌اند.»

بر اساس گزارش مؤسسة نظر سنجي «پيو» (درواشنگتن ):« مردم آمريكا روز به روز بيشتر به مذهب روي مي‌آوردند واعتقاد مردم آمريكا به خداوند ومعجزات الهي در دهة جاري به مراتب بيش از بيش از دهة گذشته مي‌باشد.»

ادارة امار كانادا در يك گزارش رسمي‌اعلام نمود:«تعداد افراد مذهبي دركانادا رو به افزايش است.»

هم چنين مركز آمار اجتماعي بين المللي (بر اساس نظر خواهي از 19 هزار نفر در بيش از 21 كشور جهان ) اعلام نمود:

«تعداد جوانان كشور‌‌‌‌هاي شرق اروپا كه معتقد به زندگي پس از مرگ هستند رو به افزايش مي‌باشد.»

روزنامة آمريكايي يو اس تودي باارائة گزارشي به بيان نمونه اي محسوس ازافزايش علايق مذهبي مردم آمريكا پرداخته مي‌نويسد :« «اكنون 29% آمريكايي ها معتقدند از آزادي بسيار كمي‌براي آموزش ديني خود برخوردارند و اين در حالي است كه اين رقم نسبت به نظر خواهي سال گذشته درباره همين موضوع 3%و نسبت به ,سال 1997، 8% افزايش يافته است.

تقريبا 48% از مردم آمريكا هم معتقدندمسئولان بايد اجازه نيايش در مدارس را به دانش آموزان بدهند و 64% شهروندان آمريكايي نيز به ممنوعيت دعا در مراكز ورزشي اعتراض دارند و با آن مخالفند. »

اين روزنامه مي‌افزايد :

« تعداد بي شماري از مردم آمريكا از تصميم دادگاه اين كشور در رابطه با ممنوعيت دانش آموزان از خواندن دعا در مراكز ورزشي‌،  ‌به شدت شكايت داشته و آن را محكوم كرده اند. »

پيامد‌‌‌‌هاي افزايش علايق ديني و معنوي غربي ها

تحولات اجتماعي ناشي از جنبش معنويت گرايي در مغرب زمين اكنون به خوبي محسوس است.هم اكنون به وضوح مي‌توان روند رو به رشد تجمعات گسترده و عظيم مردمي‌در كشور‌‌‌‌هاي غربي را كه با پا فشاري بر مطالبات ديني و معنوي از دولت ‌‌‌‌هاي خود و اعلام وفاداري نسبت به عقايد مذهبي تشكيل  مي‌گردد‌،   مشاهده كرد.

« در مرداد 1376 به مناسبت سالگرد روز جهاني جوانان كاتوليگ‌، گرد همايي عظيمي‌با حضور پاپ پل ژان دوم برگزار گرديد كه در آن بيش از يك ميليون نفر به نيايش پرداختند‌،  ‌در اين مراسم جوانان كاتوليك 140كشور جهان حضور داشتند.»« هم چنين شركت كنندگان ميليوني در اجتماع زنان سياه پوست آمريكايي در فيلادلفيا اعلام نمودند اكنون زمان تقويت پيوند روحاني و معنوي در خانواده و جامعه سياه پوستان فرا رسيده است.»

چنان‌كه « صدها هزار نفر از مردم از ايالات متحده كه در اجتماع  ميليوني مقدس‌،   به دعوت سازمان ميثاق گردهم آمدند به دعا نشسته و خواستار بازگشت معنويت به جامعه خود شدند.»

«در مراسم ديگري كه در شهر لس‌آنجلس برپا گرديد‏‏، 43 هزار نفر از جوانان آمريكايي با عنوان طرفداران مسيح گردهم آمدند، و هدف از اين همايش را آشنايي با ارزش‌هاي معنوي و تجديدنظر در مورد ايمان شخصي ذكر كردند.»

«پانزده هزار زن آمريكايي نيز با اجتماعي در سالن اجتماعات شهر اوهايو، ضمن فراخواندن مردم آمريكا به يكتاپرستي، يگانه راه حل خروج از بن بست فعلي جامعه خود را گرايش به ارزش‌هاي معنوي و مذهب اعلام كردند»

البته به اين نكته اشاره شود كه تجمعات روزافزوني كه در كشورهاي غربي، به ويژه ايالات متحده، به همراه اصرار بر خواسته‌هاي فرامادي و مذهبي شكل مي‌گيرد تنها بخشي از آثار مشهود تغييرات عميق ذائقه معنوي بشر غربي است.

با مروري بر اخبار و گزارش‌هاي موجود درباره تحولات جاري در جوامع غربي به خوبي مي توان با وسعت و گستردگي آثار رويكرد ديني و معنوي جوامع غربي آشنا گرديد كه در اين جا تنها به ذكر بخشي كوچكي از اين آثار مي‌پردازيم.

براساس اخبار موجود:

«كارشناسان مؤسسه هاي تحقيقاتي در غرب به طراحان بازاريابي مؤسسات بازرگاني و ... اكيداَ توصيه مي‌نمايند كه در برنامه‌ريزي‌‌هاي خود به افزايش جهاني گرايش افراد به مذهب توجه داشته و آن را مدنظر بگيرند.»

با افزايش گرايش شهروندان غربي به ويژه در آمريكا به دين و مذهب «هم‌اكنون ايستگاه‌هاي راديويي در آمريكا كه برنامه‌هاي مذهبي پخش مي كنند ميليون‌ها شنونده را به خود جذب نموده‌اند.» و «براساس گزارش شبكه خبري رويتر 4/1 كاربران بزرگ‌سال اينترنت در آمريكا (كه حدود 28 ميليون نفر هستند) به دنبال اطلاعات مذهبي و يا معنوي در اين شبكه‌اند كه اين رقم روزانه بالغ بر سه ميليون نفر مي‌شود.»

هم‌اكنون كتاب‌هاي مذهبي در صدر ليست پرفروش‌ترين كتاب‌ها در غرب قرار گرفته‌اند.» براساس گزارش مؤسسه تحقيقات گالوپ (Galiup): در آمريكا حدود 2000 عنوان كتاب در بازار وجوددارد كه به موضوعاتي پيرامون عبادت پرداخته‌اند، اين تعداد سه برابر تعداد عناويني است كه در موضوعات جنبي چاپ شده است.»

اقبال عمومي جوامع غربي به مسائل ديني و ... فضايي را به وجود آورده كه:

«... امروزه (حتي) براي فيزيك‌دانان، كيهان‌شناسان، منجمان‌غربي سودآور شده كه در عنوان كتاب‌هايشان  اسم خدا را بگنجانند، گرچه در داخل كتاب كاري به خداي سنتي نداشته باشند، لذا عناويني نظير The Mihd of God و God and the New Physics و غيره رايج شده است!»

شبكة تلويزيوني سي.ان.ان نيز با ارائه آماري در اين زمينه اعلام كرد:

«طي سال 1995 انتشار كتاب‌هاي عمومي از رشد نزديك به 6% برخوردار بوده‌اند‏، در حالي كه انتشار كتاب‌هاي مذهبي نرخ رشدي برابر 20% در همين مدت داشته‌اند.»

افزايش تمايلات معنوي و مذهبي مردم در كشورهاي غربي تحولات مهمي را نيز در صحنه سياسي و خصوصاً رقابت هاي انتخاباتي پديده آورده است.

طي سال‌هاي اخير، بهره‌گيري از تبليغات مذهبي در برخي از كشورهاي غربي از سوي كانديداهاي نمايندگي مجلس و نخست‌وزيري و رياست‌جموري، به جهت جلب رضايت و آراي مردم، رشد چشم‌گيري داشته است، چنانكه: «نامزدهاي نخست‌وزيري در انگلستان از دو حزب كارگر و محافظه‌كار هر كدام به نحوي كم‌سابقه به توصيف اعتقادات مذهبي خود پرداختند.»

«در انتخابات پيشين رياست جمهوري آمريكا كلينتون (از حزب دموكرات) و باب دال (از حزب جمهوري‌خواه) نيز به طرح شعارهاي مذهبي پرداختند.»

«در جريان انتخابات اخير رياست جمهوري آمريكا نيز جورج‌بوش و مك‌كين، دو نامزد حزب جمهوري‌خواه در برنامه‌هاي تبليغي خود از تأثيراتي كه توصيه‌هاي حضرت عيسي(ع) بر شخصيت آنان  داشته است و از عقايد دروني خود درباره دين سخن به ميان آورده‌اند و «الگور» و «بيل برادلي» دو نامزد حزب دموكرات با بيان اينكه «براي اصلاح جامعه بايد ارزش‌هاي مذهبي را تقويت كرد» بر مذهبي بودن خود و خانواده‌هايشان تأكيد نموده‌اند.»

 

اصالت جریان دین گرایی و معنویت خواهی جوامع غربی

قبل از مرور برخي از گزارش‌هاي تفصيلي مربوط جريان رو به رشد گرايش‌هاي ديني و معنوي در كشورهاي غربي، تذكر يك نكته ضروري به نظر مي‌رسد و آنها اينكه:

گرچه در بدو نظر ممكن است برخي تحليل‌گران با اين توجيه كه «غرب حقيقتي جز اراده معطوف به قدرت و تصرف تكنيكي به قوه عقل و تفكر حسابگر نمي‌شناسد و اگر از تفكر معنوي سخن مي‌گويد صرفاً براي تقويت نفس خويش است» جنبش دين‌خواهي و معنويت‌جويي جوامع غربي  را جرياني در راستاي تنوع‌طلبي و لذت‌جويي و خودنسياني انسان غربي تحليل نموده و در مجموع آن را بيش از ارضاي سطحي نيازهاي عميق و اصيل انساني تلقي ننمايند. اما واقعيت‌هاي موجود و تعمق در باطن تحولات ديني و معنوي جوامع مدرن، بي‌شك ما را بر اين باور مي‌دارد كه:

شوق و شور معنوي انسان غربي در عصر امام‌خميني (ره) برآمده از شعور معنوي و بخشي از آثار «عطش معنوي و گرايش ملت‌ها به ارزش‌هاي وحي» مي‌باشد كه امام آن را از جمله ويژگي‌هاي عصر جديد ذكر نمودند.

گرايش‌هاي چشم‌گير معنوي و مذهبي جوامع پيشرفته صنعتي نه در خود نسياني بشر، كه در خودآگاهي و تجديد عهد فطري انسان با خداوند ريشه دارد، و بشارت طلوع خورشيدي است كه از مغرب ارزش‌هاي حياتي و معنوي در غرب سر برخواهد آورد.

آري، ما بر اين باوريم كه:

«گرايش‌هاي جسته و گريخته‌اي كه امروزه در جوامع مدرن به سمت مذهب در شرف ظهور و شكل‌گيري است طليعه‌اي اميدوار كننده از نوعي بيداري و خودآگاهي ملت‌هاي آنان است، (چنانكه) بي‌شك اجتماع عظيم سياه‌پوستان مسلمان ايالات متحده آمريكا در سال 1995 در واشنگتن و برخواستن طنين پرصلابت «الله اكبر» در مقابل كاخ سفيد، مقر رياست جمهوري آمريكا نشانة ميموني از يك «خيزش معنوي و اخلاقي در كانون يك جامعه مدرن است.»

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:10 توسط مریم نظری

خبرنگار بزرگ كربلا حضرت زينب (س) بود

سه شنبه 1389/05/26
-->
قائم مقام فرهنگ و ارشاد خراسان رضوي:
خبرنگار بزرگ كربلا حضرت زينب (س) بود

قائم مقام مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي گفت: در واقعه كربلا اگر زينب كبري (س) نبود داستان واقعه عظيم عاشورا در كربلا مي‌ماند، زينب كبري (س) آمد و رسالت عظيم خبر رساني كربلا را انجام داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، رضا رمضاني در مراسم تجليل از خبرنگاران گناباد كه در محل سالن ارشاد اسلامي شهرستان با حضور خبرنگاران و اقشار مختلف مردم تشكيل شد، اظهار داشت: خبرنگار يك شغل ندارد يك روز هم ندارد هر ساعت و هر زماني روز خبرنگار و هر شغلي حرفه خبرنگاري است.

قائم مقام مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، با اشاره به واقعه عاشورا گفت: سال 62 هجري 72 يار با وفاي امام حسين (ع) جان خود را در كف گرفتند و به اسلام خدمت كردند و خيلي هم در دل شب رفتند.

وي افزود: اتفاق عظيمي افتاد و يك نفر قافله سالار شد، زينب كبري (س) آمد و رسالت عظيم خبر رساني كربلا را انجام داد.

وي تصريح كرد: اگر خبرنگار بزرگ كربلا نبود داستان واقعه عظيم عاشورا در كربلا مي‌ماند.

رمضاني با اشاره به دوران انقلاب اسلامي نيز گفت: انقلاب اسلامي ايران به خبرنگاران شهيد خود مي‌بالد، خبرنگاران بسياري داريم كه شهيدند و قلبهايشان شهيد است چون چيزي جز دفاع از امام خود ندارند.

وي تصريح كرد: اين خبرنگاران جزو آنهايي نبودند كه برگردند يا چيزي بنويسند و خبرنگاران شهرستان گناباد اين وظيفه را خوب انجام دادند.

رمضاني با بيان اينكه تبريك كمترين چيزي است كه بايد به خبرنگاران گفت، افزود: بعضي از كارها دل انسان را محكم مي‌كند و شما خبرنگاران بايد كاري كنيد كه دل رهبر معظم خود را محكم ‌كنيد و اين وظيفه شماست.

وي ادامه داد: امام (ره) در وصيتنامه خود گفتند كه پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به شما آسيب نرسد، فراموش كرديم كه هيچ اجازه داديم كه عكس امام (ره) را هم پاره كردند.

رمضاني گفت: امروز اگر خيلي از ناكامي‌ها اتفاق بيفتد شما در همين نشريات و وبلاگ‌ها رسوايشان مي‌كنيد و اين مايه افتخار است.

وي با اشاره به دوره قبل جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع) گفت: در بخش بين‌الملل اين جشنواره در پايان رفتن دعوت‌شدگان، كه انسان هايي شاخص و فرهيخته بودند به رسم عادت سوالي شد كه شما چه چيزي در كشور ما ديديد‌ كه آرزو كرديد در كشور خود مي‌داشتيد و آنها گفتند آنچه كه ما در كشورمان نداريم و شما داريد ولايت فقيه و رهبري فرزانه است كه بايد قدر بدانيد و دين خود را ادا كنيد.

وي تصريح كرد: هر كاري بايد پيوست فرهنگي داشته باشد و هر پيوست فرهنگي بايد ولايت فقيه را پشتيبان داشته باشد تا بدانيم چه نعمتي داريم.

رمضاني خاطر نشان كرد: نقطه مقابل تهاجم فرهنگي كانون‌هاي فرهنگي مساجد است و تا آنجا كه مي‌توانيم بايد كانون‌هاي فرهنگي را به پا كنيم تا دشمن بفهمد براي اين انقلاب خون و جان داديم.

وي در مورد گناباد نيز گفت: شاخصه يك مسئول خدمتگزار را در وجود مسئولان گناباد مي‌توان يافت و موفقيت‌هايي كه نصيب اين شهرستان مي‌شود نشان از تعامل بسيار خوب اين مسئولان دارد.

رمضاني با بيان اينكه گناباد را منهاي شهرستان‌هاي ديگر مي‌دانم و مي‌‌بينيم، گفت: انتظار اين است كه خبرنگاران گناباد نيز با همه مناطق فرق كنند و همان‌طور كه قنات قصبه اين شهر در جهان اول است خبرنگاران شهرستان نيز حرف اول را در اين عرصه بزنند./10

قائم مقام مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي گفت: در واقعه كربلا اگر زينب كبري (س) نبود داستان واقعه عظيم عاشورا در كربلا مي‌ماند، زينب كبري (س) آمد و رسالت عظيم خبر رساني كربلا را انجام داد.

 

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:5 توسط مریم نظری

حضور 4 دانشجوي بسيجي خوزستانی در تیم ملی فوتبال بانوان دانشجویان ایران

سه شنبه 1389/05/26
حضور 4 دانشجوي بسيجي خوزستانی در تیم ملی فوتبال بانوان دانشجویان ایران

چهار دانشجوی خواهر ورزشكار عضو بسيج دانشجويي دانشگاه های استان خوزستان جهت شركت در تيم ملي فوتبال بانوان دانشجويان ايران فرا خوانده شدند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، جمال فتاحي، مسئول تربيت بدني بسيج دانشجويي دانشگاه های استان خوزستان با ذكر اين مطلب گفت: تيم ملي فوتبال دانشجويي بانوان ايران از 19 تا 24 مردادماه جهت حضور در مسابقات فوتبال بين دانشگاهي در اسپانيا اردوي پنج روزه اي را در كمپ تيم هاي ملي كشور برگزار مي كند.

وي افزود: فاطمه دغاقله، پريسا امامي زاده، مائده محمدي طاهرزاده و سهيلا ملمولي زاده از اعضاي بسيج دانشجويي استان خوزستان جزو نفرات اصلي تيم ملي فوتبال بانوان در اين اردو هستند.

فتاحي اظهار داشت: ما طبق برنامه هايي كه با استفاده از ظرفيت هاي حضور بسيج در دانشگاه برنامه ریزی شده، در صدد هستيم که در جهت گسترش ورزش دانشجويي در بين جامعه ورزش دانشگاهي استان گام برداريم.

مسئول تربيت بدني بسيج دانشجويي دانشگاه های استان خوزستان خاطرنشان كرد: رويكرد ورزش دانشجويي طبق بيانات مقام معظم رهبري همان شعار تحصيل، تهذيب و ورزش است و این در حالی است که كسب افتخارات و عناوين تعميق دهنده و توسعه ورزش جامعه دانشجويي و دانشگاهي استان جزو اهداف تربيت بدني سازمان بسيج دانشجويي خوزستان مي باشد.

وي از برگزاري مسابقات تنيس روي ميز بسيج دانشجويي كشور در اسفند ماه سال جاري در شهرستان دزفول خبر داد و گفت: در اين مسابقات 28 تيم از سراسر کشور به ميزباني بسيج دانشجويي استان خوزستان در قالب تيم هاي خواهران و برادران به رقابت خواهند پرداخت./10

چهار دانشجوی خواهر ورزشكار عضو بسيج دانشجويي دانشگاه های استان خوزستان جهت شركت در تيم ملي فوتبال بانوان دانشجويان ايران فرا خوانده شدند.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:4 توسط مریم نظری

هر چه دارم از بسیج است

سه شنبه 1389/05/26
قهرمان كيك بوكسينگ آسيا:
هر چه دارم از بسيج است

خدادوست، قهرمان كيك بوكسينگ آسيا که از بسيج مسجد امام رضا (ع) خود را بعنوان يك پديده ورزشي در كيك بوكسينگ معرفي كرده است، گفت: هر  چه دارم از بسيج است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، ميثم خدادوست اظهار داشت: مسابقات منتخب كيك بوكسينگ آسيا با شركت 12 تيم خارجي از نهم مرداد ماه در قم شروع شد و من توانستم و در وزن 60 كيلو گرم تمامي حريفان خود را شكست داده و مدال خوش رنگ طلا را از آن خود كنم.

وي در ادامه افزود: از 12 سالگي ورزش رزمي را آغاز كرده و از 15 سالگي نيز بطور حرفه اي وارد كيك بوكسينگ شدم و توانستم در 23 سالگي قهرماني آسيا را با شكست تمامي حريفان سرشناس خود بدست آورم.

قهرمان كيك بوكسينگ آسيا در خصوص افتخارات قبلي خود در اين رشته گفت: علاوه بر عناوين قهرماني كه در سطح استان تهران بدست آوردم، در سال 86توانستم در مسابقات كيك بوكسينگ كشوري در سبك فايت رنجر كه فدراسيون اين رشته برگزار كرده بود، مقام اول را كسب كنم.

خدادوست در خصوص قهرماني خود در آسيا ادامه داد: با تمرينات منظم و هدفمند توانستم 7 حريف خود را در اين رقابت ها شكست داده و پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران را با كسب مدال طلا در آسيا به اهتزاز در آورم.

وي كه در حال حاضر مربي آمادگي جسماني سازمان بسيج دانشجويي كشور نيز مي باشد در خصوص رشته كيك بوكسينگ افزود: در رشته بوكس دست دخيل است، ولي در كيك بوكسينگ علاوه بر دست پا را هم به آن ادغام كرده اند و مسابقات در دو تايم 2 دقيقه اي در رينگ برگزار مي شود.

قهرمان كيك بوكسينگ آسيا با بيان اينكه مشوق اصلي او پدر و مادرش بوده است، تصريح كرد: نبايد از زحمات بي شائبه برادر بزرگترم چشم پوشي كرد كه علاوه بر مربي، حريف تمريني بسيار خوبي هم براي من است.

خدادوست كه در حال حاضر مربي نوجوانان و جوانان بسيجي در مسجد محل خود مي باشد، اظهار داشت: من كارم را با مسابقات بسيج در مساجد شروع كردم و توانستم با قهرماني در آن مسابقات، راهم را جهت افتخار آفريني براي كشورم هموار كنم.

وي كه از بسيج مسجد امام رضا (ع) در ميدان خراسان خود را بعنوان يك پديده ورزشي در كيك بوكسينگ در ايران معرفي كرده است، گفت: به جرات مي توان گفت كه هر چه دارم از بسيج بوده است و اعتماد آنها به من بود كه توانستم در عرصه آسيايي خوش بدرخشم به همين دليل چند ماهي است كه از بچه هاي بسيجي كه بضاعت مالي خوبي ندارند، شهريه نگرفته و آنها را بصورت رايگان آموزش مي دهم.

قهرمان كيگ بوكسينگ آسيا خاطرنشان كرد: متاسفانه در سطح كشور ليگ كيك بوكسينگ نداريم و اين رشته بعلت اينكه رسانه اي ندارد، فاقد حمايت واقع شده و خيلي از بچه هايي كه در آسيا نخبه هستند به دليل نبود امكانات و حمايت به خارج از كشور رفته و براي ليگ هاي خارحي مسابقه مي دهند كه اين به نوبه خود باعث فرار نخبگان ورزشي از كشور مي شود و اميدوارم كه مسئولان حمايت هاي خود را از اين رشته دريغ نكنند تا ديگر شاهد چنين اتفاقات ناگواري در عرصه ورزش كشور نباشيم.

خدادوست در پايان تصريح كرد: در عصر حاضر اگر بخواهيم چه در ورزش و چه در ديگر زمينه ها به موفقيت دست پيدا كنيم بايد در زعامت مرجعيت استوار حضرت سيد علي خامنه اي بسر ببريم و حواسمان باشد كه حفظ اقتدار ايشان حفظ مرجعيت 1000 ساله است.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:2 توسط مریم نظری

هدف آمریکا از جنگ نرم براندازی نظام اسلامی است

سه شنبه 1389/05/26
-->
حجت الاسلام سعیدی
هدف آمریکا از جنگ نرم براندازی نظام اسلامی است

حجت الاسلام سعیدی در مراسم تودیع و معارفه مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه حضرت عباس اردبیل گفت: هدف آمریکا از جنگ نرم براندازی نظام اسلامی است.

 

 به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در این مراسم با اشاره به وضعیت انقلاب اسلامی در خاورمیانه گفت: بعد از فروپاشی روسیه امریکا دو تهدید را برای رسیدن به اهداف شوم خود متصور می دانست که یکی تهدید سرخ که احیای مجدد سوسیالیسم در روسیه و چین بود  دیگر تهدید سبز که حرکت جهانی اسلام به محوریت ایران اسلامی بود.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه امریکا تهدید اول را جدی تر از تهدید دوم مید انست به حرکت وارسته جهان اسلام و نگرانی امریکا از این حرکت انقلابی و اسلامی مبنی بر بریده شدن دست امریکای جنایتکار از منابع وسیع  در خاورمیانه تاکید کرد و گفت: قدرت عظیم ایران و پرچم داری ولایت فقیه و شعار اتحاد اسلامی، امریکا را به چالش کشید تا در مقابل این قدرت الهی بایستد.

وی درا دامه با تاکید بر این موضوع که رمز موفقیت و پیروزی انقلاب اسلامی قدرت نرم است به نقشه های امریکا در خصوص طرح خاورمیانه بزرگ اشاره کرد و گفت: خط مقدم و جبهه اسلام حزب الله و فلسطین است  وقلب تپنده جهان اسلام ایران اسلامی است.

حجت الاسلام سعیدی در پایان سخنانش از ولایت فقیه به عنوان رکن اساسی انقلاب یاد کرد و داشتن ولایت را ضامن پایداری نظام دانست.

در پایان این مراسم با قدردانی از زحمات حجت الاسلام رضوانی مسئول سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه حضرت عباس اردبیل، حجت الاسلام کاملی فرد به عنوان مسئول جدید نمایندگی ولی فقیه در این سپاه معرفی شد./10

حجت الاسلام سعیدی در مراسم تودیع و معارفه مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه حضرت عباس اردبیل گفت: هدف آمریکا از جنگ نرم براندازی نظام اسلامی است.

 

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:1 توسط مریم نظری

بیانیه سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت ورود آزادگان

سه شنبه 1389/05/26
-->
بیانیه سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت ورود آزادگان
سازمان بسیج مستضعفین با انتشار بیانیه ای فرا رسیدن 26 مرداد ماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی ایران را گرامی داشت.

 به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین در بخشی از این بیانیه آمده است 26 مرداد ماه سال 1369، میهن اسلامی ایران شاهد حضور پرستوهای عاشق سبکبالی بود که پس از سالها اسارت در اسارتگاههای رژیم عراق، قدم به خاک پاک میهن خود گذاشتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آری آزادگان بزرگ مرد، با مقاومت و تحمل دردها و شکنجه های بسیار به جهانیان ثابت کرکدند همواره در راه دفاع از اسلام و ایران اسلامی تلاش خواهند کرد و نخواهند گذاشت تا سرزمین پهناور ایران مورد تعرض متجاوزین قرار گیرد.

سازمان بسیج مستضعفین در ادامه این بیانیه می افزاید: ادامه حیات مقتدرانه انقلاب شکوهمند اسلامی نیز مرهون چنین روحیاتی است و امروز شاهد آثار مبارک تحمل رنجها و سختیهای آن دوران در عرصه های علمی، امنیتی، سیاسی و اقتدار و وحدت ملی هستیم.

سازمان بسیج مستضعفین در پایان بیانیه خود ضمن تبریک 26 مرداد ماه سالگرد بازگشت آزادگان غیور به آغوش پر مهر میهن اسلامی، برای همه آزادگان، مجاهدان و تلاشگران عرصه های مختلف، از درگاه خداوند منان توفیقات هر چه بیشتر را مسألت نموده است.

سازمان بسیج مستضعفین با انتشار بیانیه ای فرا رسیدن 26 مرداد ماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی ایران را گرامی داشت.
 
 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین در بخشی از این بیانیه آمده است 26 مرداد ماه سال 1369، میهن اسلامی ایران شاهد حضور پرستوهای عاشق سبکبالی بود که پس از سالها اسارت در اسارتگاههای رژیم عراق، قدم به خاک پاک میهن خود گذاشتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آری آزادگان بزرگ مرد، با مقاومت و تحمل دردها و شکنجه های بسیار به جهانیان ثابت کرکدند همواره در راه دفاع از اسلام و ایران اسلامی تلاش خواهند کرد و نخواهند گذاشت تا سرزمین پهناور ایران مورد تعرض متجاوزین قرار گیرد.

سازمان بسیج مستضعفین در ادامه این بیانیه می افزاید: ادامه حیات مقتدرانه انقلاب شکوهمند اسلامی نیز مرهون چنین روحیاتی است و امروز شاهد آثار مبارک تحمل رنجها و سختیهای آن دوران در عرصه های علمی، امنیتی، سیاسی و اقتدار و وحدت ملی هستیم.

سازمان بسیج مستضعفین در پایان بیانیه خود ضمن تبریک 26 مرداد ماه سالگرد بازگشت آزادگان غیور به آغوش پر مهر میهن اسلامی، برای همه آزادگان، مجاهدان و تلاشگران عرصه های مختلف، از درگاه خداوند منان توفیقات هر چه بیشتر را مسألت نموده است.

  -->
 

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 18:0 توسط مریم نظری

احداث راه 3 شهرك صنعتي توسط بسيج سازندگي خراسان رضوي

سه شنبه 1389/05/26
معاون اجرايي بسيج سازندگي خراسان رضوي خبر داد:
احداث راه 3 شهرك صنعتي توسط بسيج سازندگي خراسان رضوي
معاون فني و اجرايي سازمان بسيج سازندگي خراسان رضوي گفت: راه دسترسي سه شهرك صنعتي استان توسط بسيج سازندگي خراسان رضوي در حال احداث است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، عليرضا سلامت اظهار داشت: بهبود و ترميم راه شهرك صنعتي بينالود در محل روستاهاي اولوشك شهرستان مشهد با 3 ميليارد و 100ميليون ريال اعتبار اختصاص يافته در سال‌هاي گذشته يكي از اين پروژه‌ها است كه تاكنون 70 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

معاون فني و اجرايي سازمان بسيج سازندگي خراسان رضوي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود امسال براي اين پروژه 4 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شود.

وي اظهار داشت: احداث راه دسترسي شهرك صنعتي مشهد در منطقه كورده اين شهرستان با اعتبار اختصاص يافته 7 ميليارد و 690 ميليون ريال از ديگر پروژه‌هاي اجرا شده توسط بسيج سازندگي خراسان رضوي است كه تا پايان سال گذشته 50 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

معاون فني و اجرايي سازمان بسيج سازندگي خراسان رضوي گفت: اعتبار اين پروژه در سال 89 حدود 11 ميليارد ريال پيش‌بيني مي‌شود.

سلامت، احداث راه دسترسي شهرك صنعتي چناران را ديگر پروژه اجرا شده توسط اين نهاد در استان ذكر كرد و اظهار داشت: اين پروژه در منطقه جمع‌آب چناران با 70 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجرا است و اعتبار اختصاص يافته به آن تا پايان سال 88 ، 4 ميليارد و 800 ميليون ريال بوده است.

وي همچنين پيش‌بيني كرد در سال جاري 10 ميليارد ريال اعتبار به اين پروژه اختصاص يابد.

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 17:59 توسط مریم نظری

عملیات طریق القدس نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است

سه شنبه 1389/05/26
-->
جانشین فرمانده سپاه عاشورا:
عملیات طریق القدس نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است
سرهنگ محمد اسماعیل سعیدی گفت: در هفته دفاع مقدس، سپاه عاشورا به منظور شناساندن عملیات طریق القدس نمایشگاه بزرگ رزمی فرهنگی را در منطقه احداث پارک موزه دفاع مقدس استان  واقع در شمال شرق شهرستان تبریز با همکاری رده های سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی و سازمان ها و ادارات برگزار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر نمایشگاه رزمی فرهنگی، عملیات بزرگ فرهنگی با استفاده از فضای مجازی، رسانه، مراکز علمی فرهنگی اجرا خواهد شد یادآور شد: ساخت فیلم های مستند،جمع آوری عکس های رزمندگان عملیات طریق القدس، گفتگو با حماسه آفرینان و معرفی چهره های ماندگار و نقش آفرین عملیات طریق القدس و معرفی شهدای غرورآفرین از برنامه های سپاه عاشورا می باشد.

سرهنگ سعیدی در ادامه افزود: عملیات طریق القدس نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس ملت ایران بوده و نیروهای آذربایجانی در آن شرایط ویژه زمانی نقش مهم و موثری را در این عملیات ایفا کرده اند و دلیل اصلی واگذاری عملیات طریق القدس به سپاه عاشورا، حضور کارآمد و توانمند نیروهای آذربایجانی در آن عملیات بوده است.

جانشین فرمانده سپاه عاشورا  با اشاره به اهمیت برگزاری رزمایش های فرهنگی هنری خاطرنشان کرد: حفظ و اشاعه و انتقال ارزش های متعالی و معنوی تاریخ سازان حماسه دفاع مقدس با رویکرد فرهنگی و هنری برای نسل های تشنه امروز و آیندگان، رسالت عظیم متولیان و نهادهای انقلابی و مرتبط با دفاع مقدس است و امسال در سی امین سالگرد دفاع مقدس بیان ناگفته های جنگ تحمیلی و معرفی چهره های موثر در جنگ و شهدای بزرگ امری ضروری و حیاتی در کشور می باشد.

سرهنگ سعیدی در ادامه افزود: برای ماندگاری و ثبت خاطرات و ناگفته های عملیات طریق القدس به همکاری و مساعدت نیروهای شرکت کننده در عملیات نیاز می باشد و فرماندهان و رزمندگان فعال در عملیات برای ثبت و نگهداری مطلوب آثار می بایست خادمین شهدا و متولیان نمایشگاه را یاری نمایند.

وی با بیان اینکه در بازسازی عملیات طریق القدس سعی خواهد شد فضاسازی مناسب و واقعی انجام گیرد یادآور شد: با استفاده از نظریات فرماندهان و نقشه های عملیات طریق القدس سعی شده است در بازسازی این عملیات منطقه رزمایش مطابق با واقعیت بازسازی شود.

سرهنگ سعیدی برپایی غرفه های ویژه جوانان و کودکان را از ویژگی های خاص این نمایشگاه دانست  و افزود: در کنار ایستگاه های راویان دفاع مقدس، عکاسی و هنری غرفه های ویژه جوانان و کودکان با هدف بیان خاطرات جنگ و ناگفته های هشت سال دفاع مقدس با زبان جوانان و کودکان نیز برپا خواهد شد.

سرهنگ محمد اسماعیل سعیدی گفت: در هفته دفاع مقدس، سپاه عاشورا به منظور شناساندن عملیات طریق القدس نمایشگاه بزرگ رزمی فرهنگی را در منطقه احداث پارک موزه دفاع مقدس استان  واقع در شمال شرق شهرستان تبریز با همکاری رده های سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی و سازمان ها و ادارات برگزار خواهد کرد.
 

لینک ثابت

نوشته شده در ساعت 17:58 توسط مریم نظری


اینجنانب مریم نظری دبیر هنر آموزش و پرورش استان اصفهان و دارای 19 سال سابقه ی تدریس هنر برای دانش آموران می باشم و در حد اطلاعات خود می توانم در زمینه های هنری اطلاعاتی را به هموطنان عزیز ازایه نمایم.به این امید که مورد قبول درگاه احدیت واقع گردد.

Powered by explorer ◄┤


Powered by BLOGFA
Designed by YAS THEME
خروجی وبلاگ

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

بهراد آنلاین

پوزخند